
Pyłek kwiatowy
Pyłek można stosować w leczeniu wielu chorób. Doskonale sprawdza się w rekonwalescencji, awitaminozie, braku apetytu i schorzeniach wątroby. Wspomaga leczenie gruczołu krokowego, oraz zapobiega jego przerostowi. Kuracja pyłkowa poprawia samopoczucie, podnosi kondycję i wzmacnia odporność organizmu. W handlu można spotkać pyłek w postaci wysuszonych obnóży, tabletek, granulatu oraz jako dodatek do miodu (10%). W leczeniu dzieci dobre efekty daje podawanie zmielonego pyłku z sokiem z czarnej porzeczki.
Stosowanie pyłku kwiatowego; obnóży
Dwie – trzy łyżeczki obnóży lub granulatu należy zalać 1/3 szklanki letniej, przegotowanej wody lub mleka i odstawić na kilka godzin. Następnie, przed spożyciem, należy dolać do mieszaniny trochę ciepłej wody (o temperaturze poniżej 40 stopni) i dosłodzić do smaku miodem lub cukrem. Przyjmowanie napojów ciepłych zwiększa przyswajanie preparatu. Kurację należy prowadzić przez 1 – 2 miesiące, najlepiej wiosną i jesienią, dawkując roztwór dwa razy dziennie: rano na czczo i wieczorem przed snem.
Stosowanie miodu z domieszką pyłku
Dzieciom należy podawać taki miód 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, dorosłym zaś 2 łyżeczki. Warunkiem skuteczności kuracji jest regularne stosowanie pyłku przynajmniej przez 1 miesiąc.
Uwaga! Alergicy powinni rozpoczynać kurację pyłkową pod kontrolą lekarską!