Literatura pszelarska

Literatura pszelarska

„BARTNICTWO, CZYLI HODOWLA PSZCZÓŁ DLA ZYSKU” – reprint.

Teofil Ciesielski
Tom I – 227 stron
Tom II – 360 stron
Reprint jednego z najlepszych podręczników praktycznego pszczelarstwa, przez wiele lat jedynej fachowej pozycji na rynku wydawniczym. Zawiera kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień związanych z hodowlą pszczół, prowadzeniem pasieki, pozyskiwaniem miodu itd.
Lektura uświadamia czytelnikowi fakt, że chociaż wszystko wokół nas się zmieniło, kontakty człowieka z pszczołami są wciąż takie same.


„GOSPODARKA PASIECZNA”

Wanda Ostrowska
328 stron
Książka została napisana przystępnym językiem, w oparciu o bogate doświadczenie autorki i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pszczelarzy. Wyczerpująco przedstawia wszystkie procesy zachodzące w nowoczesnej gospodarce pasiecznej: od zagadnienia rójki, przez zasady gospodarki wędrownej, do typów uli, wymiany matek pszczelich i organizacji pracy w pasiece. Książka interesująca zarówno dla pszczelarzy zawodowych, jak i amatorów.

Mimo, że od jej pierwszego wydania upłynęło wiele lat, jest ona nadal jednym z najlepszych podręczników praktycznego pszczelarstwa dostępnych na krajowym rynku.


„HISTORIA PSZCZELARSTWA POLSKIEGO W ZARYSIE”

Bogdan Szymusik
126 stron
Książka ta stanowi połączenie historii pszczelarstwa z przewodnikiem po Skansenie-Muzeum Pszczelarstwa Polskiego w Stróżach. Czytelnik znajdzie w niej informacje nie tylko na temat bartnictwa i pszczelarstwa, ale i dokładne opisy konstrukcji uli w ich historycznym rozwoju, oraz omówienia najczęściej używanych sprzętów pszczelarskich. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami. Zawiera także barwną wkładkę ze zdjęciami kolekcji muzealnej w jej aktualnym kształcie.

„JAK PRAWIDŁOWO PROWADZIĆ PASIEKĘ”.

Jerzy Marcinkowski
147 stron
Pozycja przeznaczona głównie dla pszczelarzy-amatorów oraz osób zainteresowanych założeniem pasieki, bo w sposób przystępny przekazuje informacje na temat optymalnego położenia pasieczyska, wyboru uli, gospodarki pasiecznej, a nawet na temat sposobów pozyskiwania mleczka pszczelego, propolisu i pyłku. Zawiera uwagi na temat wymagań dotyczących jakości wyżej wymienionych produktów oraz informacje i porady na temat wychowu matek pszczelich na własne potrzeby. Omawia również najczęściej występujące chorób pszczół.


„LECZENIE CHORÓB PSZCZÓŁ A JAKOŚĆ MIODU”.

52 strony
Publikacja zawiera zapis wystąpień z XV Biesiady u Bartnika. Tematy dotyczą zwalczania warrozy, wpływu zanieczyszczenia środowiska na jakość żywności pszczół, optymalnych warunków dekrystalizacji miodu i jakości miodu w Unii Europejskiej i kilka innych.


„METODY WYCHOWU MATEK PSZCZELICH”.

Andrzej Pidek
150 stron
Książka polecana pszczelarzom, którzy zamierzają zająć się wychowem matek pszczelich, a także hodowcom matek i właścicielom pasiek hodowlanych. Szczegółowo przedstawia warunki i metody wychowu matek; poleca typy ulików weselnych; podaje sposoby unasieniania matek oraz zawiera informacje na temat podstaw działania pasiek hodowlanych.


„PRZYCZYNY I SKUTKI MASOWEGO GINIĘCIA PSZCZÓŁ”.

44 strony
Broszura zawiera materiały zebrane na konferencji podczas XVII Biesiady u Bartnika. Jej głównym tematem konferencj były przyczyny i skutki masowego ginięcia pszczół. Publikacja zawiera wykłady między innymi dr Sylwi Kasprzak, prof. dr hab. Władysława Huszczaka, dr nauk wet. Zbigniewa Lipińskiego oraz prof. dr hab. Ryszarda Czarneckiego.


„PSZCZELARSTWO TO MOŻE BYĆ BIZNES”.

Jerzy Wilde,
Janusz Cichoń
168 stron
Pierwsza w Polsce pozycja omawiająca ekonomiczne podstawy prowadzenia pasiek i gospodarstw pasiecznych. Autorzy opisują metody pozyskiwania miodu, pyłku, mleczka i pozostałych produktów pszczelich; omawiają zagadnienia związane z marketingiem, źródła finansowania; podpowiadają także, jak oceniać efektywność prowadzonej pasieki.


„PSZCZOLNICTWO”.

Jan Dzierżon
  257stron
Reprint jednej z najważniejszych dla polskiego piśmiennictwa pozycji, wydanej w Lesznie w 1895 roku. Pomimo upływu lat przydatna zarówno dla kolekcjonerów literatury związanej z pszczelarstwem, jak i dla amatorów pszczelarstwa. Książka, oprócz zagadnień pszczelarskich dotyka, także obszarów socjologicznych, etycznych a nawet patriotycznych ks. Dzierżona.


„PSZCZOŁY NA SPADZI”.

Halina Gałuszka, Jan Koteja, Krystyna Tworek 139 stron
Pierwsze, od czasu ukazania się książki: „Spadź i pszczoły” O. Haragsima (PWRiL, W-wa, 1970), tak obszerne opracowanie problematyki dotyczącej wykorzystywania pożytków spadziowych. Autorzy tej popularnonaukowej pozycji przedstawiają „producentów” spadzi: mszyce, czerwce i miodówki, oraz charakteryzują skład chemiczny samej spadzi. Informują również o wartości miodów spadziowych. Książka zawiera rozdział poświęcony prognozowaniu pożytków spadziowych, przedstawiając jednocześnie różne metody prowadzenia gospodarki pasiecznej w rejonach występowania spadzi. Omawiają także choroby, na jakie narażone mogą być pszczoły wykorzystujące pożytki spadziowe. Pozycja adresowana jest do pszczelarzy – fachowców, i amatorów, zawiera bowiem słowniczek używanych w tekście fachowych terminów.


„ROŚLINY MIODODAJNE”

Marek Pogorzelec 192 strony
Album zawiera opisy najważniejszych roślin miododajnych. Wśród nich znajdują się zarówno gatunki występujące u nas masowo, jak i te występujące sporadycznie. Oprócz niezbędnych danych podręcznikowych o roślinach miododajnych, zawiera też wiele botanicznych ciekawostek. Z uwagi na adresatów, którymi są pszczelarze pragnący wzbogacić sąsiedztwo pasieki w rośliny przydatne dla pszczół, autor podzielił rośliny zielne na jednoroczne, dwuletnie i trwałe. Przy okazji omawiania gatunku wiodącego pod względem przydatności pszczelarskiej, autor zaprezentował również gatunki spokrewnione. Czytając tę książkę trzeba mieć świadomość, że nie jest to kompleksowe opracowanie naukowe, a raczej wycinek otaczającego nas piękna zapisany w obiektywie i skreślony piórem miłośnika przyrody.


„ULE I PASIEKI W POLSCE” – album.

Jerzy Żak,
Maciej Rysiewicz
(z wierszami
księdza Jana Twardowskiego)
272 strony
(format A-4)

Pozycja nagrodzona Złotym Medalem podczas XXXVII Międzynarodowego Kongresu Pszczelarzy ”Apimondia”, który odbył się w 2001 roku w Durbanie (RPA).

Album zawiera wspaniałe, nie publikowane zdjęcia uli i pasiek istniejących w Polsce, opatrzone interesującym komentarzem. To zarazem fotograficzna dokumentacja ponad tysiącletniej tradycji polskiego bartnictwa i pszczelarstwa. Fascynujące, nastrojowe zdjęcia barci puszczańskich i uli, w ich naturalnym otoczeniu, uświadamiają miłośnikom pszczelarstwa i przyrody, a może przede wszystkim laikom, jak ciekawą dziedziną wiedzy jest pszczelarstwo, dla ilu niezwykłych ludzi stanowi ono prawdziwą pasję, do jakiego stopnia ule mogą być dziełami sztuki. Pozycja ta będzie ozdobą każdej – nie tylko pszczelarskiej – biblioteki. Może być również znakomitym prezentem dla wszystkich miłośników przyrody.

Rekomendujemy i gorąco polecamy !!!


„ULE POLSKIE” – reprint.

Stanisław Mendrala
240 stron
Reprint, wydanej nakładem Wielkopolskiego Związku Pszczelarzy w 1939 roku, pozycji omawiającej historię i ewolucję siedliska pszczoły miodnej: kłód, pierwszych uli skrzyniowych i uli współczesnych autorowi. Książka zawiera dokładne opisy konstrukcji uli oraz omawia metody prowadzenia gospodarki pasiecznej.

Polecamy nie tylko miłośnikom historii pszczelarstwa.


„STROFY O PSZCZOŁACH, MIODZIE I PSZCZELARZACH”


Leon Karłowicz 
wybór i opracowanie.
256 stron
Książka jest antologią zawierającą przepiękne i często nieznane wiersze poetów polskich: Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa i innych, których tematyka łączy z pszczelarstwem.

Polecamy miłośnikom poezji i pszczelarzom dla uświetnienia różnych okolicznościowych uroczystości.


„BARCIE, KŁODY, KÓSZKI I ULE POLSKIE”

Romuald Wróblewski
173 strony
Książka w interesujący i bardzo przystępny sposób informuje o historii polskiego bartnictwa i pszczelarstwa. Autor, – doktor historii – przybliża na jej kartach wiedzę na temat ewolucji prymitywnego bartnictwa w naukowe pszczelarstwo. Opowiada także fascynujące dzieje niezwykłej „przyjaźni” człowieka z pszczołami.
 

„WIERZENIA I OBYCZAJE PSZCZELARZY POLSKICH”
Romuald Wróblewski
147 stron.
 Książka jest adresowana do zainteresowanych historią pszczelarstwa i związanymi z nią obrzędami i wierzeniami. Przedstawiając historię pszczelarstwa od czasów antycznych, autor prowadzi czytelnika drogą różnych magicznych zaklęć i zabiegów związanych z „chodzeniem” koło pszczół. Dzięki tej książce znajdziemy wyjaśnienie niektórych, obecnych do dziś wśród pszczelarzy, rytuałów i zachowań. Z każdego zdania tej publikacji przemawia do czytelnika prawdziwa miłość autora do pszczelarstwa.


„WYCHÓW MATEK PSZCZELICH NA WŁASNE POTRZEBY PASIEK”.

Michał Gromisz
46 stron 
Pozycję polecamy pszczelarzom pragnącym zająć się wychowem matek pszczelich, stanowi ona bowiem doskonały instruktaż. Autor przedstawia proste sposoby uzyskiwania dobrych jakościowo matek pszczelich, podstawowy sprzęt przydatny w hodowli, terminarz wychowu matek oraz zasady postępowania z rodzinami wychowującymi.

„ZASADY PSZCZOLNICTWA” – reprint.

Jan Dolinowski
240 stron
Reprint jednej z najważniejszych pozycji piśmiennictwa pszczelarskiego, wydanej w Warszawie w 1859 roku, będącej pierwszym, kompleksowym opracowaniem gospodarki pasiecznej w ulu ramowym. Książka nie straciła na aktualności i pomimo upływu lat i jest godna polecenia, nie tylko miłośnikom historii pszczelarstwa, ale wszystkim pszczelarzom prowadzącym swoje pasieki z wykorzystaniem uli ramowych.

„ZWALCZANIE CHORÓB PSZCZÓŁ, A JAKOŚĆ MIODU”

62 strony
Opracowanie zawiera tematy konferencji omawiane na XVI Biesiadzie u Bartnika. Materiały konferencyjne dotyczą tematu zwalczania chorób pszczół oraz ukazują wpływ samego leczenia na jakość miodu. Możemy przeczytać m.in. wykład dr Krystyny Pohoreckiej, dr nauk wet. Zbigniewa Lipińskiego oraz doc. dr hab. Zofii Konopackiej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą książkową oraz na zakupy do internetowego sklepu Gospodarstwa Pasiecznego ”Sądecki Bartnik”.