Hodowla linii Dobra rozpoczęła się w 1995 roku. Jest to pszczoła miejscowa dostosowana do naszych warunków klimatycznych i pożytkowych. To co ją wyróżnia to dobra zimowla na zapasach także z domieszką spadzi. Jesienią wcześnie przerywa czerwienie co ułatwia walkę z warrozą. Natomiast wczesną wiosną czerwi ostrożnie do momentu ustabilizowania się pogody co również pomaga w walce z warrozą. Obie te cechy traktowane są za duży atut tej pszczoły i poddawane są dalszej selekcji w celu utrwalenia tych cech. Pszczoła ta wykazuje się częściową odpornością na warrozę co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Jest to pszczoła bardzo higieniczna co potwierdzają badania Kwestoslawa Czermaka. Ta cenna cecha również podlega selekcji w celu jej utrwalenia w naszym programie hodowlanym. Jest to pszczoła bardzo łagodna. Dobrze trzyma się plastrów. Miód chętnie gromadzi w nadstawce. Jest mało rojna. Przy wejściu w nastrój rojowy łatwo ją z niego wyprowadzić. Ubarwienie tej pszczoły jest ciemne a wszelkie nieliczne przypadki nietypowego ubarwienia poddawane są ostrej selekcji negatywnej czyli takie rodziny eliminowane są z dalszej hodowli. Program hodowlany realizowany dla linii „Dobra” to tzn. „HODOWLA ZACHOWAWCZA” pszczoły linii „Dobra”
Hodowla linii „Karpatka” rozpoczęła się w Pasiece Hodowlanej 1995 roku. Jest to pszczoła wywodząca się z Karpat Wschodnich a konkretnie z Zakarpacie z Ukrainy.
W 1995 zakupiliśmy dużą partię matek z hodowli elitarnej od Wasyla Gajdara z Mukaczewa. W latach 20-tych i 30-tych Zakarpacie wchodziło w skład Czechosłowacji. Już wtedy miejscowi pszczelarze bardzo cenili pszczoły z tego regionu. Pszczoły te stały się w czasach ZSRR bardzo popularne w całym Związku Radzieckim. Ukraina produkowała gigantyczną ilość odkładów na potrzeby sowchozów i kołchozów w ZSRR. Ogromna ilość odkładów z matkami tej rasy z Ukrainy trafiała do Azji Centralnej i na Syberię aż po Mandżurię i Władywostok i wszędzie się sprawdzała. Miejscowi pszczelarze prowadzili prace hodowlane i doskonalili tą pszczołę. Zainteresował się tą pszczołą Instytut Pszczelarski w Krasnoje koło Moskwy. Po rozpadzie ZSRR prace hodowlane nad tą pszczołą prowadził Instytut Pszczelarski imienia Piotra Prokopowicza w Kijowie i jego filia w Mukaczewie na Zakarpaciu. Cały rejon Zakarpacia to rejon czystej hodowli pszczoły „Karpackiej”.
Pszczoła „Karpacka” hodowana jest w 4 odrębnych populacjach na terenie Zakarpacia, w oparciu o 4 trutowiska: „Sino Wir”, „Howerla”, „Wuczowski” i „Rachiwski”. Nasza hodowla bazowała na materiale wyjściowym 4 populacji pszczoły „Karpackiej”. Pasieka hodowlana co roku importuje elitarny materiał z rejonu Zakarpacie w celach dolewu świeżej krwi do naszej populacji.
Walory pszczoły „Karpackiej” to szybki rozwój wiosenny, duża siła rodzin, zdrowotność, zachowanie higieniczne, dobra zimowla, miodność, łagodność, dobre trzymanie się plastrów. Silne rodziny mogą wchodzić w nastrój rojowy, ale po zastosowaniu zabiegów łatwo je z niego wyprowadzić. To co ją wyróżnia od innych krainek to bardzo długi języczek około 6,7 mm. Ubarwienie tej pszczoły nie jest jednolite i nie stanowi elementu selekcji. Dominują pszczoły o ubarwieniu ciemnym ale zdarzają się też pszczoły o ubarwieniu jaśniejszym. Pszczoły tej rasy miód sklepią zazwyczaj na mokro.
Program hodowlany realizowany dla linii „Karpatka” to tzn. „HODOWLA DOSKONALENIA GENETYCZNEGO”
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.