Historia pracy hodowlanej
W początkowym okresie istnienia pasieki od 1973 roku pasieka towarowa bazowała głównie na materiale hodowlanym oferowanym przez Stację Hodowli i Unasieniania Matek Pszczelich w Bochni której szefem był dr Antonii Chwałkowski.
Wieloletnim głównym ekspertem i konsultantem w zakresie pracy hodowlanej, wychowu i inseminacji matek pszczelich był dr Andrzej Zawilski. Kurs inseminacji matek pszczelich u dr Andrzeja Zawilskiego skończyły w 1996 roku 3 pracowniczki (Barbara Semla, Bernadeta Gruca i Jadwiga Chudzik).
W latach 1973-1994 w pasiece użytkowano głównie matki linii Alfa, Beta, Gama, Nova, Bolo z hodowli Andrzeja Zawilskiego. Ponadto w latach 1973- 2025 testowano różne rasy i linie w poszukiwaniu rasy i linii najlepszej dla naszego regionu.
Od 1995 roku rozpoczęliśmy testy miejscowej pszczoły krainka linii „Dobra” wyselekcjonowanej przez Jerzego Smotra z Tymbarku i stopniowo wprowadzać ją do naszej pasieki.
W 1995 roku nawiązaliśmy współpracę z dr Wasylem Gajdarem z Instytutu Pszczelarskiego na Ukrainie i rozpoczęli hodowlę pszczół linii „Karpatka” zaimportowanych od tego hodowcy.
W latach 2000- 2010 na bazie zakupionych matek zarodowych z hodowli Kvietoslava Czermaka z Czech na masową skalę reprodukowaliśmy linię Vigor. Linia ta w tych latach cieszyła się dużą popularnością w Polsce.
W latach 1973- 2025 nasza pasieka prowadząc prace hodowlane i zajmując się wychowem matek współpracowała także z innymi hodowcami i organizatorami hodowli w Polsce takimi jak: Andrzej Zawilski, Antonii Chwałkowski, Bogdan Skonieczny, Łucja Skonieczna, Jerzy Smoter, Kvetoslav Cermak. Nasza pasieka współpracowała z pracownikami CSKZ i KCHZ Joanną Troszkiewicz, Krystyną Karetą, Marią Molus, Tadeuszem Kwiatkowskim. Z Instytutu Zootechniki nadzór nad programem hodowlanym dla linii „Dobra” sprawuje Agnieszka Chełmińska.
Aktualnie w naszych pasiekach hodowane są 2 podstawowe linie pszczoły rasy kraińskiej „Dobra” i „Karpatka”. Obie linie pomimo, że się różnią i pochodzą z różnych regionów geograficznych cieszą się wśród polskich pszczelarzy dobrą opinią i dobrze sprawdzają się w terenie. Zainteresowanie tymi liniami u pszczelarzy w Polsce i spoza granic Polski rośnie.
Obecnie pasieka towarowa bazuje w 50% na rodzinach z matkami linii „Dobra” i w 50% na rodzinach z matkami linii „Karpatka”

