Data: 20.11.2013
Kategoria:
Aktualności
Reportaże
Firmy rodzinne u Bronisława Komorowskiego
Dwudniowa debata „O innowacyjności firm rodzinnych” – u Rzecznika Praw Obywatelskich oraz „O społecznym i gospodarczym znaczeniu firm rodzinnych” – u Prezydenta RP, odbyła się w Warszawie 12 i 13 listopada 2013 r.
Było to pierwsza, zorganizowana na tak dużą skalę, konferencja firm rodzinnych w Polsce, na którą przybyli przedsiębiorcy aktywnie działający w Stowarzyszeniu „Inicjatywa Firm Rodzinnych”.
W trakcie spotkania u Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Teresy Lipowicz – dyskutowano m.in. o innowacyjności w kreowaniu rynku pracy i roli jaką odgrywają w tej sferze firmy rodzinne. Dokonano także przeglądu i dzielono się doświadczeniami z realizowanych przez te firmy projektów innowacyjnych, a także dyskutowano o wsparciu i utrudnieniach we wdrażaniu innowacji.
W Pałacu Prezydenckim tematyka wystąpień i dyskusji panelowych ogniskowała się wokół społecznego i gospodarczego znaczenia firm rodzinnych.
Rodzina i przedsiębiorczość to strategicznie ważne zagadnienia mojej prezydentury – mówił Bronisław Komorowski podkreślając znaczenie debaty.
…Wracamy do dobrych tradycji, kiedy to istniały w Polsce wielkie firmy rodzinne, które wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze – mówił Prezydent.
Podkreślając, że około milion firm można zakwalifikować jako firmy rodzinne, a ich udział w tworzeniu PKB jest znaczący , Bronisław Komorowski podkreślił jak ważne są warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, z punktu widzenia ich rodzinności i rozwoju. Zwracał także uwagę na potrzebę dalszego reformowania ładu gospodarczego pod kątem małych i średnich przedsiębiorstw oraz konieczność zmian w systemie podatkowym i Kodeksie Pracy.
Wierzę, że dla sukcesu gospodarczego niezbędna jest motywacja. Tą motywacją w działalności biznesowej są pieniądze. Ale pieniądze mogą i powinny być częścią tej motywacji. Motywacja powinna być o wiele dalej idąca, szukanie bezpieczeństwa własnego, własnej rodziny, bezpieczeństwa rodzin pracowników. To jest kwestia aspiracji i ambicji do tego, aby prowadząc firmę jednocześnie dostrzegać, że pieniądze nie są wszystkim – stwierdził Bronisław Komorowski.
Prezes IFR, prof. Andrzej J. Blikle mówił o znaczeniu firm rodzinnych w gospodarce polskiej,
Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz – o firmie rodzinnej w polskim systemie prawnym, a Matti T. Vanhanen, Dyrektor Zarządzający Finnish Family Firms Association, były Premier Finlandii w latach 2003-2010, przedstawił fiński model gospodarki rodzinnej powiązanej z ośrodkami badawczymi.
Odbyły siędwa panele dyskusyjne: „Bariery rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce” (z udziałem: Andrzeja Barańskiego – „Herbewo”, Ryszarda Florka – „Fakro”, Stanisława Hana – „Hasco-Lek”S.A., Lecha Jeziornego – Centrum im. Adama Smitha, Piotra Przytockiego PrezydentA Krosna i Mirosława Barszcza – Business Centre Club) oraz „Firma rodzinna w globalizującej się gospodarce” (z udziałem: Jana Jabłkowskiego – „Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy”, Macieja Adamkiewicza – Grupa „AdamEd”, Sebastiana Paszka – „WATT”, Anny Kasztelewicz – Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, Anny Kruk – „ANIA KRUK” i Katarzyny Gierczak-Grupińskiej – Inicjatywa Firm Rodzinnych).
Pośród wielu wniosków i propozycji zgłaszanych przez uczestników w dyskusjach warto odnotować postulaty m.in.:
- zrównania statusu firm rodzinnych z innymi podmiotami gospodarczymi;
- rozpoczęcia starań o konstytucyjną opiekę państwa nad firmami rodzinnymi – analogiczną do tej jaką objęte są rodzinne gospodarstwa rolne;
- włączenia przedsiębiorców rodzinnych do procesu przygotowywania prawa;
- sprawiedliwego udziału firm rodzinnych w funduszach europejskich nowego okresu programowania;
- wypracowanie mechanizmu wiążącego użycie środków unijnych z tworzeniem miejsc pracy;
- wspomagania samorządów w tworzeniu lokalnego prawa sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości;
- wprowadzenie „spec ustawy” dających większe możliwości rozwojowe firmom deklarującym tworzenie miejsc pracy.
Zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej
Stowarzyszenia „Inicjatywa Firm Rodzinnych”
Foto: Tomasz Kwiatkowski