Data: 05.07.2017
Kategoria:
Aktualności
Biesiada u Bartnika
XXVI Biesiada u Bartnika
Pierwszy weekend lipca na stałe wpisał się do kalendarzy pszczelarzy oraz miłośników pszczół i miodu jako ich święto. XXVI-ta już Biesiada zaczęła się deszczem, jednak nikogo pogoda nie przestraszyła. Parkingi zaczęły wypełniać się na długo przed rozpoczęciem VII edycji konferencji „Pomóżmy pszczołom – pszczoły pomogą nam”.
Pszczelarze wykorzystali ten czas na sprzedaż wosku, propolisu i innych produktów pszczelich pozyskanych w pasiekach. Hurtownia pszczelarska przeżyła oblężenie, bo pobyt na „Biesiadzie” w środku sezonu pszczelarskiego, to również okazja do uzupełnienia najdrobniejszych nawet braków sprzętu. Przed wejściem do zakładu stoiska oferowały literaturę fachową oraz książki naukowe, matki pszczele, oraz ule i sprzęt pszczelarski.
Pogoda w sobotni poranek nie sprzyjała spacerom, toteż pszczelarze szybko wypełnili miejsca w namiocie konferencyjnym, a miłośnicy miodu oraz koneserzy dobrych smaków zawitali w „Bartnej Chacie” oraz „Miodowej Spiżarni”.
Konferencja, zorganizowana została już po raz VII przy ścisłej współpracy z Małopolskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii – Agnieszką Szewczyk – Kutą, a prowadził ją Janusz Kasztelewicz.
Profesorzy oraz praktycy prowadzili wykłady o tematyce pszczelarskiej – począwszy od metod gospodarki pasiecznej, poprzez prezentację najnowszych badań i leków, tematu GMO, aż do apiterapii w medycynie.
Pełną wiedzy konferencję otworzył swym wykładem dr hab. Zbigniew Lipiński, który mówił o najnowszych metodach gospodarki pasiecznej. Tuż po doktorze wystąpiła dr Krystyna Pohorecka, prezentując sezonowe i geograficzne zróżnicowanie śmiertelności rodzin pszczelich na przestrzeni 3 ostatnich lat. Ponad to przedstawiła nowy lek weterynaryjny „Varromed”, który niedawno został dopuszczony do stosowania w Polsce. Prof. dr Marek Chmielewski w tym roku mówił o problemach związanych z zakażeniami bakteryjnymi czerwia oraz o sposobach ich rozwiązania, natomiast prof. dr Jerzy Wilde przedstawił innowacyjny projekt monitorujący obecność zgnilca złośliwego oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor. Następnie mogliśmy wysłuchać gościa zza wschodniej granicy tj. prof. dra hab. Władimira Postojenko, który mówił o ekologicznych preparatach probiotycznych do stymulacji wydajności oraz profilaktyki i leczenia chorób pszczół. Kolejny wykładowca Sławomir Salarek, S-Probio przedstawił probiominerał jako nową formułę i antidotum na toksyczne środowisko. Po przerwie zainteresowani mieli okazję wysłuchać prof. dra hab. Jana Narkiewicza-Jodko, który mówił o substancji wyniszczającej bioróżnorodność oraz pszczoły, po czym przeszedł do drugiego tematu, jakim były strefy GMO. Po profesorze wystąpiła Katarzyna Jagiełło reprezentująca Greenpeace oraz Dimo Kirilov Dimov z Bułgarii, który prezentował osobliwości pszczelarstwa w swoim kraju. Dr nauk wet. Andrzej Jędruszuk w tegorocznej konferencji opowiedział o nowych lekach do zwalczania warrozy, które podlegają refundacji, natomiast prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia przedstawił lecznicze właściwości powietrza ulowego. Na samym końcu wystąpił lek. med. Zenon Tokarz, który opowiedział o wykorzystaniu apiterapii w leczeniu depresji oraz o niekonwencjonalnych metodach leczenia autyzmu wczesnodziecięcego.
Po konferencji swoją wystawę pt. „Pszczoła w obiektywie” otworzył Milan Motyka z Czech, częstując gości winem. Otwarcie uświetnił krótki występ zespołu „Jackove”.
Wszystkie wystąpienia opublikowane zostały w specjalnej broszurze konferencyjnej, którą można jeszcze nabyć w sklepie internetowym Sądeckiego Bartnika”.
Popołudnie pierwszego dnia Biesiady przywitało nas słońcem, toteż Park Zarembów wypełnił się, aby świętować i wysłuchać występów. Tłumy dzieci przyciągnął pokaz miodobrania oraz quiz wiedzy o miodzie i produktach pszczelich. Dorosłych natomiast zaciekawiło wystąpienie lek. med. Zenona Tokarza, który mówił o wartościach miodu i produktów pszczelich.
Na estradzie wystąpili „Mali Lipniczanie”, wspomniany już zespół „Jackove” oraz „Mystkowianie”.
Zapadającą noc objął we władanie św. Ambroży – patron pszczelarzy. W tym roku towarzyszył mu również św. Franciszek. Park Zarembów ponownie stanowił naturalną scenerię dla światła i dźwięku. Wydarzenie pełne uniesień i wartościowego przekazu przygotowali dla nas aktor Jerzy Hojda oraz artysta Franciszek Palka. Pierwszy dzień Biesiady zakończył pokaz sztucznych ogni.
Niedzielny poranek rozpoczął się słonecznie, ale przez cały dzień pogoda była zmienna. Do Parku Zarembów, gdzie miało odbyć się uroczyste otwarcie Biesiady, zaprosiła wszystkich swym brzemieniem orkiestra dęta z Żurowej, a swym wdziękiem – zespół mażoretek „Euforia”. Uroczystego otwarcia dokonał Janusz Kasztelewicz, witając gości oraz wręczając odznaczenia. Wśród gości pojawili się m.in. poseł Barbara Bartuś, poseł Jan Duda, senator Stanisław Kogut, radny Wiktor Durlak, członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor, dyrektor Agencji Rynku Rolnego Piotr Serafin, który odczytał list od Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wręczył odznaczenie „Polska smakuje” dla Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Waldemar Kudła, Wójt Gminy Grybów Piotr Krok, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, prezes Fundacji Godła Promocyjnego Teraz Polska Krzysztof Przybył, Zastępca Kierownika ARMiR w Nowym Sączu Wojciech Wideł, prezes Związku Pszczelarzy Zawodowych Zbigniew Pęcak, kierownik Muzeum w Swarzędzu dr Jerzy Kamprowski, grono wykładowców i naukowców, oraz goście z Czech, Mołdawii, Bułgarii, Niemiec, Chorwacji, Ukrainy, Węgier, Turcji i Australii.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Józef Gucwa, natomiast zasłużonymi dla rolnictwa zostali Zbigniew Gomułka, Jan Gruca, Bronisław Pękala i Jan Michalik.
Nagrodami specjalnymi Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” wyróżnieni zostali: Katarzyna Jagiełło, prof. dr Marek Chmielewski oraz prof. Paweł Chorbiński.
Po wystąpieniach oficjalnych przyznano nagrody dla laureatów VII konkursu fotograficznego pt. „Pszczoła i jej otoczenie”.
W związku z padającym deszczem, panel o walorach odżywczych i leczniczych produktów pszczelich prowadzony przez prof. Ryszarda Czarneckiego oraz lek. med. Zenona Tokarza, przeniesiony został pod namiot. Natomiast zaproszeni goście zwiedzili wystawę ekslibrisów pt. „Pszczoła w ekslibrisach”, przygotowaną przez Halinę i Józefa Bondarczyków oraz wystawę poplenerową karykaturzystów, rzeźbiarzy, malarzy oraz fotografików.
Od godziny 14.00 miłośnicy biesiad i zabaw mogli uczestniczyć w występach w Parku Zarembów, natomiast zainteresowani słuchacze uczestniczyli w części szkoleniowej pod namiotem.
Na estradzie pojawili się ponownie członkowie orkiestry dętej z Żurowej oraz mażoretki z zespołu „Euforia”, które mimo deszczu przedstawiły piękny pokaz swoich umiejętności.
Jak co roku na scenie Parku Zarembów zagościł zespół regionalny ze Stróż „Kowalnia”, natomiast tuż po nim mnóstwa uciech i uśmiechu dostarczył nam Kabaret pod Wyrwigroszem, który przyjechał specjalnie dla nas prosto z Krakowa i zaprezentował nam swój najnowszy reperturar.
Kabaret zgromadził tłum ludzi, który został na miejscach, aby oglądnąć występ zespołu Lipniczanie, drużbów weselnych Braci Matułów wraz z zespołem oraz zespołu „Jackove” z Czech.
Piękne, mimo zmiennej pogody popołudnie zebrani na biesiadzie spędzali nie tylko pod sceną w Parku Zarębów oraz pod dachem namiotu konferencyjnego, ale też odwiedzając licznie stoiska z pamiątkami, ozdobami, roślinami i różnego rodzaju wyrobami rękodzielniczymi. Można było też zapoznać się z dioramą militarną II wojny światowej, przygotowaną przez I PSP w Nowym Sączu przy współpracy z III PSP, pojeździć na konikach, zwiedzić nasze muzeum, pooglądać niesforne kózki i inne zwierzęta, skorzystać ze strefy z zabawkami plenerowymi dla dzieci oraz wziąć udział w warsztatach mydlarskich oraz konkursach z cennymi nagrodami zorganizowanymi przez LGD „Korona Sądecka”. Miłośnicy kuchni oblegali „Bartną Chatę” oraz stoiska grillowe.
I tak kolejna już Biesiada przeszła do historii, ale zapraszamy już za rok, na XXVII Biesiadę u Bartnika!
Do zobaczenia.