Data: 19.01.2009
Kategoria:
Apimondia
XXXVIII „Apimondia” – Ljubliana 2003
Nasza grupa liczyła blisko 50 osób, wśród których byli przedstawiciele całego polskiego pszczelarstwa – właściciele firm pszczelarskich, liderzy organizacji pszczelarskich, reprezentanci świata nauki, a także pszczelarze pasjonaci.
W ApiExpo, bo taką nazwę miała wystawowa część kongresu, wzięło udział około 100 firm z całego świata. Byli wśród nich przedstawiciele Chin, Korei, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Australii i oczywiście Europy. Należy również wspomnieć o firmach słoweńskich, które obok produktów komercyjnych – miodu czy sprzętu – przybliżały w ciekawy sposób wielkie tradycje pszczelarstwa słoweńskiego. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli z Polski. Nasz kraj reprezentowały: ApiEko z Przemyśla z pełną gamą swoich miodów, firma państwa Adamków z Gilowic wystawiająca odzież pszczelarską oraz Sądecki Bartnik ze Stróż, który oprócz miodów pszczelich prezentował swoje miody pitne. Na wystawie można było zobaczyć cały przekrój osiągnięć technicznych świata pszczelarskiego, od drobnych sprzętów pasiecznych, poprzez wszystkie rodzaje uli, aż po potężne linie do wirowania i rozlewania miodu. Obok urządzeń typowych zaprezentowano wiele oryginalnych i niespotykanych na naszym rynku rozwiązań, takich jak plastikowa skrzynka do transportowania pszczół, wirówka do odzyskiwania miodu z odsklepów, zintegrowana linia do odsklepiania i wirowania, urządzenie do automatycznego zbijania ramek oraz miodarki horyzontalne. Jak na każdej wystawie o takiej specyfice i tutaj nie zabrakło autorskich rozwiązań, które należy traktować jako ciekawostki. Największe wrażenie zrobił na mnie dwuramkowy ul z ramką o wymiarach 120 x 50 cm i ul z ramkami w kształcie koła, w którym gospodarowanie ułatwia walkę z warrozą.
Organizatorzy kolejnych kongresów Apimondii, które odbyły się w 2005 roku w Irlandii oraz w 2007 roku w Australii już w Ljublianie prezentowali makiety imprez i zachęcali do uczestnictwa w nich. Zainteresowani mogli poznać wszystkie szczegóły i zadeklarować swój udział.(…)
Fragmenty publikacji ”Z pasieką w świat” – Rafał Krawczyk, Pasieka nr 3/2003. (wybór – red)