Data: 07.04.2013
Kategoria:
Apimondia
Apimondia 2011 – Argentyna
W Kongresie i towarzyszących mu Targach ApiExpo” uczestniczyli związani z pszczelarstwem ze wszystkich kontynentów. Byli pośród nich przede wszystkim pszczelarze, przedstawiciele organizacji pszczelarskich, naukowcy, badacze, handlowcy oraz reprezentanci firm związanych z pszczelarstwem.
Apimondia odbywa się co dwa lata, za każdym razem w innym kraju i na innym kontynencie. Kraj organizujący kongres i targi ma okazję zaprezentowania swych pszczelarskich osiągnięć.
Argentyna to ścisła światowa czołówka (drugie miejsce) potentatów w produkcji miodu. Głównymi producentami są pszczelarze zawodowi, a pszczelarzy hobbystów jest niewielu. Pasieki argentyńskie to wielkie przedsiębiorstwa pozyskujące miód od pszczół liczące po kilka tysięcy rodzin pszczelich. Aż 90% miodu argentyńskiego, który w całości można sklasyfikować jako miód wielokwiatowy, jest eksportowane.
Pozyskiwaniu miodu w Argentynie sprzyja klimat i obfite pożytki, składające się z roślin różnych gatunków, kwitnących na zmianę, nieprzerwanie przez ponad pół roku.
Argentyńscy pszczelarze narzekają jednak na narastający problem zmniejszających się pożytków, bowiem wielkie plantacje soi wypierają coraz skuteczniej rośliny miododajne, co jest widoczne (szczególnie w kilku ostatnich latach) i niesie spore zagrożenie dla efektywności argentyńskiej gospodarki pasiecznej.
Warto przypomnieć, że Argentyna była już (w 1973 roku) organizatorem kongresu „Apimondia”, a powierzenie jej ponownie tego zadania świadczy o wielkim uznaniu dla dorobku jej pszczelarstwa.
Światowe spotkanie pszczelarzy to kongres, targi pszczelarskie, wykłady, odczyty, konferencje i wyjazdy studyjne. Oficjalne języki kongresu to: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski i rosyjski. „Apimondia” wydaje własne czasopismo „Apiacta”. Redagowana jest również witryna internetowa imprezy (www.apimondia2011.com).
Na targach ApiExpo dominowało (co zrozumiałe) pszczelarstwo Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej. Spore odległości, by dotrzeć na „kraj świata”, spowodowały, że firmy europejskie i azjatyckich musiały ograniczyć się do prezentacji ofert i katalogów ze sprzętem czy produktami.
Ta ostatnia uwaga nie dotyczy jednak reprezentacji Chin i Korei Południowej. Te dwa państwa i ich związki pszczelarskie ubiegały się bowiem o organizację „Apimondii” i „ApiExpo” w 2015 r. Ich reprezentacje były wyjątkowo liczne i widoczne niemal na każdym kroku.
Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, uczestniczące w „Apimondiach” nieprzerwanie od 1995 r. zapraszało swoich partnerów i gości na stoisko nr C92 , firma Tomasza Łysonia na stoisko C133, a Polski Związek Pszczelarski na stoisko C130.
Z inicjatywy Irlandii, od 2005 r. odbywa się „World Honey Show” – wystawa i konkurs popularyzujące produkty pszczele.
Z satysfakcją informujemy, że z Buenos Aires polska reprezentacja (najliczniejsza spośród pszczelarzy z Europy Środkowej i Wschodniej) przywiozła dwa brązowe medale.
Firma Tomasza Łysonia nagrodzona została za etykietę do miodu, a „Sądecki Bartnik” za miód pitny „Maćko”.
Na zakończenie kongresu zdecydowano także, iż kolejnym miejscem spotkania pszczelarskiej braci w 2015 r. będzie południowokoreański Seul.
Przypomnijmy, że Międzynarodowa Organizacja Związków Pszczelarskich „Apimondia” organizuje światowe spotkania braci pszczelarskiej od od 1897 r. Pierwszy kongres odbył się w Brukseli. Od 1949 r. odbywają się one co 2 lata. W 1987 gospodarzem kongresu i targów była Warszawa, a za dwa lata (w 2013 r.) będzie nim ukraiński Kijów.