Data: 10.04.2013
Kategoria:
Aktualności
Europejskie rolnictwo zagrożone
Większość z nas zdaje sobie sprawę, żę pośród wielu chemicznych środków stosowanych w rolnictwie, jako wyjątkowo niebezpieczne dla pszczół wskazuje się pestycydy z grupy neonikotynoidów. Jak zauważa Greenpeace uwagę na ten problem zwrócił niedawno nawet Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – Europen Food Safety Authority) – napisano „nawet”, gdyż do tej pory instytucja ta mocno wspierała firmy biotechnologiczne w ich staraniach o wprowadzenie na europejski rynek nowych odmian GMO. Teraz jednak EFSA zareagowała, publikując raport, w którym wskazuje na neonikotynoidy jako jedną z głównych przyczyn spadku pszczelich populacji, jednocześnie możliwą do szybkiego powstrzymania, poprzez zakazanie ich stosowania.
Większość krajów UE popiera propozycję wprowadzenia zakazów używania w UE trzech najgroźniejszych neonikotynoidów, ale podczas głosowania, które odbyło się 15.03.2013 r. w Brukseli nie udało się zgromadzić tzw. większości kwalifikowanej, niezbędnej do ich wprowadzenia. Za głosowało 13 z nich (w tym Polska), 9 było przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.
Jak napisał Jacek Winiarski w artykule „Europejskie rolnictwo zagrożone – czas zakazać używania pestycydów szkodliwych dla pszczół” – „nowa kampania Greenpeace, ma na celu ochronę pszczół, ale także promocję zrównoważonego rolnictwa, z uwzględnieniem praktyk nowoczesnego rolnictwa ekologicznego, w którym żywność produkuje się bez użycia chemikaliów, co przekłada się na zachowanie zdrowszych ekosystemów dla owadów zapylających i zdrowszą żywność dla ludzi. Postulaty Greenpeace do europejskich polityków to:
- jako pierwszy krok – wsparcie wprowadzenia zakazu stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, zidentyfikowanych jako najbardziej niebezpieczne dla pszczół, zaproponowanego przez Komisję Europejską,
- poparcie ambitnych planów wprowadzenia zakazów używania w Europie wszystkich pestycydów szkodliwych dla pszczół i innych owadów zapylających,
- przesunięcie części funduszy wspierających rolnictwo konwencjonalne, na promocję i rozwój nowoczesnego rolnictwa ekologicznego.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu.