Data: 09.07.2024
Kategoria:
Aktualności
31. Biesiada u Bartnika
Pierwszy lipcowy weekend wpisał się już w tradycję w środowisku pszczelarzy oraz miłośników pszczół. Już po raz 31–ty z wielkim przytupem bawiliśmy się na corocznej ,,Biesiadzie u Bartnika”.
Hurtownia oraz stoiska z produktami i sprzętem pszczelarskim odwiedziło mnóstwo pszczelarzy, a w środku sezonu to najlepsza okazja na skompletowanie akcesoriów.
W tym roku powiększyliśmy powierzchnię hurtowni dodając namioty zewnętrzne. Przed wejściem do hurtowni dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z literaturą pszczelarską i naukową, sprzęt Logar w tym wysokiej jakości miodarki do odwirowywania miodu oraz ciasto dla pszczół. Obok głównego wejścia do siedziby firmy mieliśmy sprzedaż Matek Pszczelich, a naprzeciwko cały pas stoisk z ulami i sprzętem pasiecznym.
W Chacie wystawienniczej można było podziwiać wystawę fotograficzną ,,Pszczoła i jej otoczenie”. Tam też pszczelarze zajęli swoje miejsca na konferencji pt. „Chroniąc pszczoły – chronimy własne zdrowie”, w której wzięło udział wielu znakomitych fachowców. Transmisję z konferencji można było oglądać i słuchać również w przyjemnym cieniu w Parku, co docenili Ci, którzy nie zmieścili się w Chacie Wystawienniczej.
Obecni profesorowie oraz doświadczeni pszczelarze opowiadali o pracach w pasiece, prezentowali również najnowsze leki oraz dyskutowali o Apiterapii w medycynie. Konferencję otworzyła Pani dr hab. KRYSTYNA POHORECKA, która zrobiła wstęp dla pozostałych wykładowców. Prof. dr hab. JERZY DEMETRAKI-PALEOLOG odpowiadał na pytanie jak szybko rozwiążemy problemy pszczół, a prof. dr hab. PAWEŁ CHORBIŃSKI mówił o grzybicy otorbielakowej, czyli o groźnym wrogu, który powraca po latach. Następnie prof. dr hab. ANETA STRACHECKA tłumaczyła parametry zjologiczno-morfologiczne ciała tłuszczowego kształtujące odporność pszczół. A o szerszeniu błękitnym, którego widziano bardzo blisko południowej granicy Polski z Czechami mówił prof. dr hab. ZBIGNIEW LIPIŃSKI. Na zakończenie części pierwszej prof. dr hab. MAŁGORZATA DŻUGAN przedstawiła miody kremowane z dodatkami roślinnymi jako nową ofertę dla gospodarki pasiecznej.
Po krótkiej przerwie ALINA VARADI z Rumunii mówiła o apiterapii w praktyce. Jak wiadomo najlepsza apteka to pszczela pasieka, dlatego dr hab. PAULINA NIEDŹWIEDZKA-RYSTWEJ wygłosiła ciekawy wykład na temat przeciwdrobnoustrojowych i antynowotworowych właściwościach produktów pszczelich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także opowieść prof. dr hab. MARII BORAWSKIEJ – o aktywności antynowotworowej polskiego propolisu i wybranych ziół w terapii glejaka wielkopostaciowego. Prof. dr hab. n. med. MAREK GOGACZ – mówił róweniż o propolisie – jako niezbadanym darze natury. Następnie lek. med. pediatra ZENON TOKARZ mówił o ważnym temacie czyli o boreliozie i koinfekcyjnych chorobach odkleszczowych jako epidemia w niektórych krajach europejskich i azjatyckich w związku z totalnym ociepleniem klimatycznym. Na koniec dr nauk farm. ANNA KUREK-GÓRECKA przedstawiła potencjalne zastosowanie propolisu w stomatologii i jego perspektywy na przyszłość.
W słoneczny, niedzielny dzień do Parku Zarembów zaprowadziła nas muzyka Reprezentacyjnej Orkiestry AGH, która otworzyła część oficjalną Biesiady. Następnie przywitaliśmy gości i wraz z Panem Wojewodą Małopolski Krzysztofem Janem Klęczarem wręczyliśmy odznaczenia państwowe oraz resortowe wraz z Panią Joanną Trybus – zastępcę dyrektora Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, która reprezentowała Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Po części oficjalnej nagrody otrzymali laureaci konkursu fotograficznego ,,Pszczoła i jej otoczenie”
Goście, którzy mieli niedosyt wiedzy z poprzedniego dnia konferencji mogli uczestniczyć w dyskusji z prelegentami na temat wartości miodów i produktów pszczelich.
Scena w Parku Zarembów zaczęła tętnić życiem poprzez ponowny, wspaniały występ Orkiestry Reprezentacyjnej AGH z dyrygentem Adrianem Batorem, która zagrała utwory zarówno rozrywkowe jak i klasyczne.
Dla dzieci nie lada atrakcją było miodobranie oraz quiz miodowy z nagrodami. Odsklepianie zakończyło się degustacją świeżo wybranego miodu oraz plastrów pszczelich.
Tuż po miodobraniu wystąpiła Parafialna Schola Dziecięca – Ziarenka Nadziei z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku z programem z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Dzieci w wspaniały sposób uczciły tę rocznicę.
W tym samym czasie odbył się pokaz kulinarny kucharzy z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, którym towarzyszył Piotr Kucharski oraz członkowie zespołu muzycznego ,,ex-Maanam”. Pan Piotr promował również swoją najnowszą książkę „Piekarnia Kucharskiego”.
Już po raz drugi gościliśmy oddział terenowy RCKiK w Gorlicach, który stanął na wysokości zadania i rozpoczął akcję krwiodawstwa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Mali miłośnicy zwierząt chętnie odwiedzali zwierzęta w zagrodzie oraz jeździli konno. Skansen i Muzeum Pszczelarstwa gościło wiele osób, których zaciekawiła historia pszczelarstwa. Oprócz tego na dzieci czekały także dmuchańce, koniki oraz specjalnie przygotowana strefa z animacjami, zabawami, warsztatami, w której nie brakowało uśmiechów, zabaw i małych rąk do artystycznych prac. Na małych i dużych czekał również nowy punkt z lodami, który przeżywał prawdziwe oblężenie. Dzieci świetnie się bawiły również na piana party i pokazie działka wodnego z dwóch wozów strażackich, a w Parku Zarembów tuż nad stawem można było dostrzec dzieci i dorosłych zjeżdżających na tyrolce! Nową atrakcją była możliwość przelotu helikopterem, który dosłownie nie miał chwili żeby odpocząć.
Atrakcji na całym terenie było mnóstwo – pokaz ratownictwa drogowego, pokazy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, motorowy pokaz akrobatyczny w wykonaniu mistrza Polski Przemka Kaczmarczyka, pokazy bojowe OSP, pokazy gaszenia oleju na patelni – to wszystko działo się obok dużej sceny pod Barcią. Na scenie pod Barcią wystąpiła natomiast grupa z Podwawelskiego Klubu Sportowego, pokazując nam rock’n’rolla akrobatycznego.
Popołudniem scena pod Barcią zaczęła tętnić życiem po wystąpieniu zespołu muzycznego ,,Gooroleska”. Dawkę humoru i iluzji zapewnił wszystkim Pan Li. A wieczorem z mocnym przytupem na scenie przywitaliśmy gwiazdę wieczoru zespół muzyczny ,,ex-Maanam„!
Oprócz głównych atrakcji cały obiekt był wypełniony punktami z gastronomią oraz kiermaszami z produktami gospodarstwa domowego, słodyczami, roślinami miododajnymi oraz rękodziełem ludowym. Restauracja ,,Bartna Chata” gościła licznych smakoszy, którzy zajadali się miodowymi specjałami oraz produktami tradycyjnymi. Miłośnicy pszczół mogli korzystać również z sesji w naszych Apidomkach.
I tak dobiegła końca kolejna 31-ta już ,,Biesiada u Bartnika”. Za rok zapraszamy na powtórne świętowanie tego pszczelego wydarzenia!