Konferencja pszczelarska w ramach XXIV Biesiady u Bartnika

W sobotę 4 lipca odbyła się już po raz piąty konferencja pod hasłem "Pomóżmy pszczołom - pszczoły pomogą nam".

O ogromnym zainteresowaniu problemami pszczół może świadczyć wypełniony po brzegi namiot konferencyjny. Nie brakowało pszczelarzy z wieloletnim doświadczeniem oraz tych dopiero zaczynających swoja przygodę z jakże pasjonującym światem pszczół.

Podczas konferencji poruszono tematy zdrowia i leczenia pszczół w odniesieniu do wielu aspektów, a także możliwości leczenia ludzi z wykorzystaniem często mało znanych produktów apiterapeutycznych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące walki z Warrozą. Dr Krystyna Pohorecka mówiła na temat efektywności zwalczania roztoczy Varroa destructor preparatem Apiwarol w obecności czerwiu natomiast dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw. UP zastanawiał się w swoim wykładzie czy nasze działania zmieniły pasożyta Varroa destructor na gorsze. O zaletach i wadach stosowania w naszych pasiekach BeeVitalu, jednego z najpopularniejszych obecnie preparatów mówiła mgr inż. Elżbieta Kowalczyk.

W sobotnie przedpołudnie mieliśmy też okazje wysłuchać referatu lek. wet. Artura Arszułowicza na temat odpowiedzialnego pszczelarstwa z weterynaryjnego punktu widzenia. Swoim doświadczeniem i radami podzielił się również inż. Igor Pawłyk (mistrz pszczelarstwa) w wykładzie  "Jak mieć zdrowe pszczoły".

Pierwszy blok konferencyjny zakończyła mgr inż. Adrianna Mirecka referatem na temat  zachowawczej hodowli rodzimej pszczoły Carnica „DOBRA”.

Popołudniowa część konferencji rozpoczął dr hab. Zbigniew Lipiński wykładem na temat  Zgnileca amerykańskiego - groźnej choroby pszczół, która niestety staje się coraz powszechniejszym problemem również polskich pszczelarzy. Kolejna poruszona kwestia to walka z nosemoza. Bardzo praktyczne porady pszczelarze otrzymali w tym temacie od prof. dr hab. Rajmunda Sokoła.

Kolejne wykłady były niezwykle interesujące nie tylko dla pszczelarzy ale dla wszystkich którym nie jest obojętne zdrowie. W świecie chemicznych leków, które oprócz właściwego działania niosą często skutki uboczne, ludzie coraz częściej wracają do naturalnych metod  wzmacniania odporności oraz leczenia. Dzięki prof. dr hab. Ryszardowi Czarneckiemu mogliśmy się dowiedzieć o możliwości stosowania propolisu w leczeniu dość podstępnej i niestety coraz częściej występującej choroby - boreliozy. Prof. dr hab. Bogdan Kędzia zaprezentował mniej znane przeciętnemu odbiorcy produkty apiterapeutyczne, takie jak osyp pszczół, larwy barciaka większego i powietrze ulowe. O właściwościach i wartości miodu jako składnika codziennego menu, a także jako cennym apiterapeutyku mówił dr n. med. Arkadiusz Kapliński. 

Konferencję zakończyło przedstawienie przez dr hab. Stanisław Brach projektu „Dwie przestrzenie”. 

Namiot konferencyjny nie pozostał również pusty w niedzielę. Część szkoleniowa składała się z trzech bloków:

I PANEL DYSKUSYJNY - Warroza i nosemoza, a stan naszych pasiek. Paneliści: dr Krystyna Pohorecka, lek. wet. Artur Arszułowicz, prof. dr hab. Rajmund Sokół

II PANEL DYSKUSYJNY - Środki ochrony roślin, leki a nasze pszczoły. Paneliści: dr hab. Paweł Chorbiński, dr hab. Zbigniew Lipiński

III PANEL DYSKUSYJNY - Apiterapia XXI wieku. Paneliści: prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, prof. dr hab. Bogdan Kędzia, dr n. med. Arkadiusz Kapliński.

k1_sm k12_sm k5_sm
k9_sm k13_sm k6_sm
k10_sm k11_sm k2_sm
 k14_sm k15_sm k16_sm
 k3_sm k17_sm  k18_sm

Pierwszy weekend lipca to też dla pszczelarzy tradycyjnie możliwość  zrobienia zakupów oraz czas na zapoznanie się z dostępnym sprzętem pszczelarskim czy technicznymi nowinkami.

k20_sm k22_sm k25_sm
k21_sm k23_sm k24_sm

Nie możemy jednak zapominać, że te dwa dni to nie tylko szkolenia, dyskusje i wykłady ale też zabawa podczas części biesiadnej. Zapraszamy do zapoznania się z nasza fotorelacją.

Copyright © 1997-2021 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na