Święto plonów czyli Dożynki Gminne, które w tym roku współorganizowaliśmy już za nami.

Ostatni weekend wakacji uczciliśmy słowiańskim świętem plonów, każdy kto ma choć trochę wspólnego z rolnictwem, wie, że to ważne kulturowo święto

Ach co to był za dzień!

Zaczął się od pięknego, słowiańskiego zwyczaju - korowodu z wieńcami. Później nieco młodszy zwyczaj czyli wręczanie bochenku chleba z mąki z ostatniego zbioru zbóż.

A następnie przeszliśmy do nowocześniejszej części obchodów Dożynek czyli gier, zabaw, występów i pokazów maszyn rolniczych. I oczywiście świetnego jedzenia. Koła Gospodyń Wiejskich spisały się na medal!

Pogoda dopisała, ale jeszcze ważniejsze jest to, że goście dopisali tłumy ludzi ochoczo wędrowały między stoiskami z pysznym jedzeniem, lodami, rękodziełem, dmuchańcami, stoiskami z atrakcjami dla dzieci, sceną, Miodową Spiżarnią, Bartną Chatą, a parkiem, w którym na chwilę znajdywali wytchnienie, bo z nieba lał się żar.

Pod nóżkę zagrał dla nas zespół Bajlando, a koniec dnia i święta plonów uświetnił zespół Łzy.

Mimo wszystko dożynki zachowały swój ludowy charakter, a ceremonie, który możemy dziś zaobserwować mają swe źródła głęboko w historii, w czasach gdy słońce było Bogiem, a życie dużo prostsze.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i pomogli w organizacji tego wydarzenia.

Z ciekawostek:

  • Święta plonów nazywane były spasami lub spasówkami. Organizowano je kolejno w zależności od tego, które zbiory dobiegały końca. Najwcześniej przygotowywano spasy miodowe. Była to tradycja związana ze zbiorami miodów. Z tej okazji zapraszano gości do domów i częstowano miodami pitnymi, wypiekami z dodatkiem miodów i owoców. W tym czasie powstawały przeróżne produkty pszczele takie jak woski i maści.
  • Wieniec to wykonany splot w kształcie koła, korony kub klatki. Wykonuje się go z ostatnich łanów zboża skoszonego na polach
  • Dożynki obchodziły nie tylko plemiona słowiańskie ale także narody nadbałtyckie i germańskie.
  • Dożynki zmieniały się z upływem wieków. Od święta plemiennego po ziemiańskie i chłopskie. Obecnie dożynki świętuje się w ceremoniach religijnych i partyjnych
  • Popularnym obecnie zwyczajem jest obdarowywanie się chlebem z mąki pozyskanej z ostatniego zebranego zboża
dozynki_20231_10smdozynki_20231_9sm
dozynki_20231_8smdozynki_20231_9sm
dozynki_20231_6smdozynki_20231_9sm
dozynki_20231_4smdozynki_20231_9sm
dozynki_20231_10smdozynki_20231_9sm
Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na