Rajd w obronie pszczół

W dniach 9 – 16 września 2017 roku przez całą Polskę, od Krakowa do Koszalina, zostanie zorganizowany jedyny w swoim rodzaju rajd kultowymi samochodami Fiat 126p w szczytnym celu obrony pszczół.

Głównym celem rajdu, w którym wezmą udział znane osobistości ze świata pszczelarskiego, jest przedstawienie coraz trudniejszej sytuacji w pszczelarstwie oraz promowanie postaw proekologicznych, które mogą wpłynąć na poprawę życia pszczół, a tym samym ludzi. Każdy z przystanków na trasie przejazdu będzie obfitować w wydarzenia promujące lokalnych pszczelarzy i ukazywać tajniki i problemy pszczelarstwa. Na trasie nie mogło zabraknąć Sądeckiego Bartnika ze Stróż, gdzie rajd dotrze już pierwszego dnia, 9 września.

Pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie od kilku lat alarmują, że sytuacja polskich pasiek jest coraz trudniejsza, a miodu – coraz mniej. rajd2_smJest to spowodowane m.in. wyjątkowo licznymi upadkami rodzin pszczelich po zimie 2016/2017 roku, ale także niewystarczająco skutecznymi lekami zwalczającymi choroby pszczół oraz brakiem należytej ochrony pszczelarstwa ze strony władz. Dlatego rajd przejedzie również przez Warszawę prosto pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pod Sejm RP, gdzie będzie apelował o wsparcie. Według organizatorów każdy z nas może się włączyć w pomoc pszczołom.– Od tysięcy lat człowiek korzysta z pracy pszczół. Miód, propolis, pyłek kwiatowy czy wosk to efekt pracy pszczół. Największą pracą, jaką dla człowieka i całego ekosystemu wykonuje pszczoła, jest zapylanie roślin. Dlatego warto stworzyć im przyjazną przestrzeń sadząc drzewa i rośliny miododajne – podkreśla Janusz Kasztelewicz, prezes Sądeckiego Bartnika.

9 września w Stróżach organizatorzy będą zachęcać do sadzenia i nasiewania roślin miododajnych w ogródkach, na balkonach i tarasach. Będzie można skorzystać z porad, jak organizować przestrzeń przyjazną dla owadów zapylających, w tym pszczół oraz otrzymać bezpłatne próbki nasion. W Sądeckim Bartniku w ramach rajdu zostaną posadzone kolejne miododajne drzewa, a na odwiedzających w ten dzień będą czekać liczne promocje.

– Na trasie naszego rajdu w obronie pszczół nie mogło zabraknąć Sądeckiego Bartnika. Stróże dla pszczelarzy i osób kochających pszczoły to wyjątkowe miejsce. Nie ma takiego drugiego w całym kraju. Sądecki Bartnik to wzór gospodarności i pracowitości w skali międzynarodowej, dbający jednocześnie o zachowanie tradycji i historii polskiego pszczelarstwa. Mamy nadzieję, że będąc w Stróżach uda nam się przekazać główne przesłania rajdu: „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”, „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” i „STOP pestycydom”. Głosząc te hasła, mamy zamiar zwrócić uwagę na aktualne problemy pszczelarstwa i możliwe sposoby ich rozwiązania, a swoim wspólnym działaniem chcielibyśmy ukazać pozytywny wizerunek środowiska pszczelarzy. Jesteśmy przekonani, że dobre przesłanie, jakie nam będzie towarzyszyć może osiągnąć dużą skuteczność przy minimalnych nakładach finansowych – podkreśla Piotr Mrówka, inicjator akcji i prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

W ramach rajdu planowany jest przejazd do Nawojowej i udział w Agropromocji. Patronat honorowy nad rajdem objął Minister Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela, patronat medialny sprawuje TVP3 Kraków, Radio Kraków i Dziennik Polski.

rajd3_sm

Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na