Radni powiatowi poznają problemy pszczelarzy

-Okazuje się, że ilość pni pszczelich systematycznie spada na terenie powiatu, podobnie jak ilość pasiek. Przyczyn jest wiele. Z jednej strony powodują to choroby pszczół, szczególnie warroza, na która leki nie zawsze są skuteczne. Ale też nieumiejętne stosowanie środków ochrony roślin - mówi Mieczysław Kiełbasa, wicestarosta powiatu nowosądeckiego.

Na niskie zbiory miodu wpływa także coraz większa ilość nieużytków. Ziemia leżąca odłogiem nie stanowi pożywki dla pszczół. Dodatkowo w tym roku nie było spadzi, większość pasiek nie zabrała miodu spadziowego. Niewiele było też miodu kwiatowego, do czego dla odmiany przyczynia się nadmierne przycinanie gałęzi drzew, takich jak lipy.

Oprócz członków komisji w wyjeździe uczestniczyli m.in.: Narcyz Kędziora, kierownik Karpackiego Związku Pszczelarzy, Jan Opiło - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Emilia i Jacek Nowakowie z Pasieki „Barć" w Kamiannej w gminie Łabowa.

Informację o stanie środowiska na terenie powiatu nowosądeckiego za 2011 rok przedstawiła Ewa Gondek, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu. Po „Sądeckim Bartniku" komisję i gości oprowadzili jego właściciele Anna i Janusz Kasztelewiczowie. 

Radni obejrzeli laboratorium, magazyn oraz halę produkcyjną z nowoczesną aparaturą, a także zapoznali się z ofertą gospodarstwa opartego na działalności pasiecznej i przetwórstwie miodu. Omówiono także choroby pszczół, sposoby ich leczenia oraz problemy związane z wypalaniem traw i wycinką drzew.

- Wnioski zostaną wypracowane na kolejnym posiedzeniu komisji, ale m.in. będziemy chcieli wystąpić do ośrodka doradztwa rolniczego o opracowanie odpowiednich ulotek informujących o stosowaniu środków ochrony roślin, jak również przeprowadzenie szkoleń dla rolników - podsumowuje wicestarosta Kiełbasa. - Zastanawiamy się jakie jeszcze środki wypracować, żeby ilość pszczół nie spadała i pszczelarstwo mogło się rozwijać.

 radni_bartnik_1sm radni_bartnik_3sm  radni_bartnik_4sm 
 radni_bartnik_5sm radni_bartnik_6_sm  radni_bartnik_7sm 

 

Źródło: sądeczanin.info

Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na