Prawnik pomaga pszczelarzom

W obszernej i bardzo przychylnej recenzji prof. K. Romaniuk zauważa, że na rynku księgarskim brakowało aktualnego opracowania dotyczącego prawnych aspektów funkcjonowania pszczelarstwa - zarówno w ujęciu prawa cywilnego, jak i prawa karnego. 
Prace wydane w minionych latach - „Wybrane zagadnienia prawne pszczelarstwa” Kazimierza Rozpary (1989) i „Podstawowe przepisy prawne weterynaryjne i sanitarne w pszczelarstwie”Kazimierza Żółtego(2006 r.) - w znacznym stopniu zdezaktualizowały się, szczególnie w odniesieniu i w relacjach do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Jak zauważa Recenzent ...książkę tę napisał prawnik-pszczelarz znający problemy codziennej pracy pszczelarza amatora i pszczelarza zawodowego. (…) Przedstawione w recenzowanej pozycji zagadnienia pszczelarskie podparte są odpowiednimi aktami prawnymi zarówno krajowymi, jak i unijnymi obowiązującymi w Polsce (…) w 20 cytowanych aktach prawa polskiego, w 11 rozporządzeniach ministra odpowiedniego resortu, w 12 aktach prawa europejskiego, rozporządzeniach i dyrektywach oraz w części z 44 artykułów i książek, a także w 17 materiałach źródłowych, do których autor zaliczył m.in. zarządzenie dyrektora Jednostki Certyfikacji, listę Jednostek Certyfikujących w rolnictwie ekologicznym w Polsce, listę produktów tradycyjnych, ogólne warunki ubezpieczeń pasiek, polskie produkty regionalne i tradycyjne, projekt ustawy o środkach ochrony roślin, raport z badań kontrolnych dioksyn, furanów, dioksynopochodnych polichlorowanych bifenyli oraz niedioksynopochodnych PCB u zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego, rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 15 listopada 2011 roku w sprawie zatruć pszczół miodnych oraz wyzwań dla sektora pszczelarskiego i sprawie produktów pszczelich w latach 2011-2013.

Przypomnijmy, że „Gospodarka pasieczna w prawie polskim” jest pracą magisterską Ziemowita Witkowskiego, absolwenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, opublikowaną przez Wydawnictwo „Sądecki Bartnik”. Na 80 stronach, w 5 rozdziałach,
omówione zostały najistotniejsze zagadnienia i regulacje prawne związane z prowadzeniem, gospodarki pasiecznej w Polsce. Publikację można nabyć w naszym sklepie internetowym.

Książka Ziemowita Witkowskiego „Gospodarka pasieczna w prawie polskim" spełnia wymagania przeciętnego pszczelarza, często nieobeznanego z mało zrozumiałym językiem prawniczym. Napisana jest w prosty i bardzo komunikatywny sposób. Autor w książce przedstawił całość zagadnień związanych z gospodarką pasieczną. Omówił w niej nie tylko obowiązki pszczelarza (właściciela pasieki), ale i jego prawa. (…) Uważam, że książka jest bardzo cennym opracowaniem nie tylko dla pszczelarzy. Można ją polecać studentom weterynarii, rolnictwa, ogrodnictwa, zootechniki i technologii żywności, a także lekarzom weterynarii zatrudnionym w Inspekcji Weterynaryjnej na stanowiskach nadzorujących zdrowotność pasiek i zwalczanie chorób. Pozycja ta może być wykorzystywana również przez pracowników służby rolnej, których zadaniem jest m.in. powoływanie komisji do oceny zatrucia pszczół, a nawet dla policji na etapie wstępnego postępowania karnego - konkluduje w recenzji prof. Konstanty Romaniuk.


Źródło:
miesięcznik „Pszczelarstwo” nr 6/2013.

 

 

 

Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na