Biesiada u Bartnika

Idea organizowania "Biesiad u Bartnika” zrodziła się w 1991 roku, kiedy Janusz Kasztelewicz pełnił funkcję Prezesa Związku Pszczelarzy Polskich w Nowym Sączu i organizował w Stróżach szkoleniowe spotkania pszczelarzy, połączone z prezentacją sprzętu pszczelarskiego i wymianą doświadczeń na temat gospodarki pasiecznej i wychowu matek pszczelich.

Z czasem, gdy uczestników przybywało, zaczął się zmieniać charakter imprezy. Początkowo odbywała się ona w pierwszą niedzielę lipca, a obecnie rozpoczyna się już w sobotnie popołudnie i ma bardziej rozrywkowy charakter - jest wspaniałym i ciekawym festynem rodzinnym. Gromadzi tradycyjnie: naukowców-pszczelarzy, polityków, producentów miodu i produktów pszczelich, konsumentów miodu i wszystkich miłośników pszczelarstwa i dobrej zabawy.

Biesiada ma bogatą oprawę. Na terenie Gospodarstwa Pasiecznego ”Sądecki Bartnik” znajdują się liczne stoiska, na których można kupić sprzęt i akcesoria pszczelarskie, literaturę fachową oraz wytwory twórców ludowych, w tym koronki z Bobowej i wyroby z wikliny.

Niezależnie od ekspozycji, wystaw i kiermaszów odbywają się seminaria prowadzone przez wykładowców z polskich uczelni, podczas których zainteresowani mogą się zapoznać z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w pszczelarstwie. Każdej ,,Biesiadzie” towarzyszą programy artystyczne prezentowane w uroczym Parku Zarembów. Można obejrzeć występy kabaretów i zespołów ludowych oraz posmakować potraw regionalnych przygotowanych specjalnie na tę uroczystość. Imprezie przyświeca idea jak najszerszego promowania polskiego pszczelarstwa także wśród zwykłych konsumentów miodu.

Jubileuszowa, XV "Biesiada u Bartnika” A.D. 2007, cieszyła się rekordowym zainteresowaniem ponad 10 tysięcy gości przybyłych z najodleglejszych zakątków Polski, a także z wielu krajów całego świata.

W "Galerii" znajdują się relacje z kilku ostatnich "Biesiad u Bartnika".
Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na