О Апимондии


Pierwszy Kongres odbył się w Lozannie (Szwajcaria), następny w Antwerpii w 1997 roku, kolejny w Vancouver (Kanada) w 1999 roku. Rok 2001 to data Kongresu w Durbanie (Republika Południowej Afryki), 2003 - w Lublanie (Słowenia), zaś 2005 - w Dublinie (Irlandia).

Przy okazji kongresów, które z natury rzeczy miały charakter naukowy, organizowano pod nazwą ”Apiexpo” wystawy firm pszczelarskich z całego świata, na ktorych ”Sądecki Bartnik” prezentował wspaniałe ekspozycje, za każdym razem opracowywane specjalnie pod kątem specyfiki kraju, w którym Kongres się odbywał. Przygotowania do każdego z Kongresów trwają prawie rok i wymagają sporych nakładów finansowych oraz pracy. Nasze stoiska za każdym razem cieszyły się zainteresowaniem, pokazywały bowiem cały dorobek ”Sądeckiego Bartnika” - od produktów pszczelich, przez miody pitne, aż po, wydawane przez nasze wydawnictwo książki i filmy. Przygotowane z wielką precyzją wystawy przyniosły Gospodarstwu Pasiecznemu ”Sądecki Bartnik” międzynarodowe uznanie.

Na Kongresie w Antwerpii zostaliśmy nagrodzeni Złotym Medalem za wystrój stoiska i Brązowym za dwa filmy wyprodukowane w naszym wydawnictwie: ”Śladami Dzierżona” i ”Piękno w ulach zaklęte”. Obydwa filmy opowiadają historię polskiego pszczelarstwa, co tym bardziej nas cieszy w związku z wyżej wymienionym wyróżnieniem, promowały bowiem wielowiekową tradycję pszczelarstwa w Polsce na arenie międzynarodowej. Rok 2001 przyniósł nam kolejne prestiżowe nagrody. W Durbanie nasz album ”Ule i pasieki w Polsce”, autorstwa Jerzego Żaka i Macieja Rysiewicza, z wierszami księdza Jana Twardowskiego, otrzymał Złoty Medal, a nasze miody pitne - Medal Srebrny.

Nasze wydawnictwo "Sądecki Bartnik" przygotowało filmy o wszystkich ”Apimondiach”, na których byliśmy, chcąc uwiecznić te wspaniałe imprezy pszczelarskie, jak rónież zachęcić innych zainteresowanych do udziału w tych prestiżowych Kongresach, podczas których można nawiązać ciekawe znajomości, a przede wszystkim zorientować się w kondycji pszczelarstwa światowego i jego naukowych podstawach.

Na jubileuszowe, XL ”Apimondia” A.D. 2007 zaprosiło nas australijskie Melbourne, zaś na kolejne w 2009 francuskie Montpellier.
Copyright © 1997-2020 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na