Propolis czyli kit pszczeli


Ma szczególne zastosowanie w  leczeniu odleżyn, oparzeń i owrzodzeń oraz trudno gojących się ran. Bardzo dobrze wspomaga leczenie wrzodów żołądka i przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Z powodzeniem można go stosować przy chronicznych nieżytach gardła i anginach, a w postaci czopków w ginekologii i leczeniu hemoroidów. Podnosi skuteczność działania antybiotyków.

Propolis występuje w handlu w postaci:
  • kropli
  • maści
  • drażetek
  • czopków
  • mieszaniny z miodem.
Uwaga! U niektórych osób występuje uczulenie na propolis. Przed pierwszym użyciem propolisu należy przeprowadzić test, rozprowadzając preparat w zgięciu ramienia. Jeśli wystąpi miejscowe zaczerwienienie, nie poleca się stosowania propolisu!

Sposób przygotowania wyciągu spirytusowego propolisu
Rozdrobniony surowiec należy umieścić w czystym, szklanym naczyniu i zalać 70 % alkoholem, stosując proporcje: na 50 gram surowca 0,25 litra alkoholu. Wstrząsając naczyniem, doprowadzić do rozpuszczenia się propolisu. Na ok. 2 tygodnie pozostawić roztwór do wyklarowania się płynu nad osadem. Ściągnięty znad osadu roztwór można przechowywać 6 miesięcy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Tak sporządzoną nalewkę stosuje się w następujący sposób:
  • przy anginach, przeziębieniach i schorzeniach układu pokarmowego - 40 kropli nalewki propolisowej na 200 mililitrów przegotowanej, ciepłej wody,
  • przy bólach żołądka - 50 kropli nalewki na 100 mililitrów przegotowanej, ciepłej wody,
  • przy wrzodach żołądka i jelit - 40 kropli nalewki na 125 mililitrów przegotowanej, ciepłej wody.
Zastosowanie miodu wzbogaconego propolisem
Najczęściej stosuje się 1 % stężenie propolisu w miodzie. Preparat ten przygotowuje się do zastosowania w leczeniu dzieci, którym nie wolno podawać roztworów alkoholowych. W tej postaci używa się miodu propolisowego, jak zwykłego miodu, np. smarując nim kromkę pieczywa. Wspomaga leczenie angin, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Stosuje się następująco:
Dzieci i młodzież do lat 14-stu: 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Dorośli: 2 razy dziennie po łyżce stołowej 30 minut przed jedzeniem.
Miód z propolisem należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu.
Copyright © 1997-2022 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na