Noc świętego Ambrożego w relacji filmowej

nos_sw_a_2013

Osią spektaklu, jak zawsze zresztą, była postać św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Każdego roku spektakl nosi inne przesłanie i bezpośrednio nawiązuje do problemów, którymi żyje polskie, a nawet światowe pszczelarstwo.

W ubiegłym roku podczas XXI Biesiady wraz ze św. Ambrożym ostro protestowano przeciw zabójczym dla pszczół pestycydom (neonikotynoidom) oraz niekontrolowanemu poszerzaniu się upraw roślin GMO (modyfikowanych genetycznie). Nawiązywano do warszawskiego „Marszu w Obronie Pszczół”, petycji składanych u Prezydenta RP, w Sejmie, Senacie i Ministerstwie Rolnictwa, w których żądano podjęcia natychmiastowych działań w celu obrony pszczół przed nadmierną chemizacją rolnictwa i współczesnymi zagrożeniami cywilizacyjnymi.

W tym roku, po wprowadzaniu przez Unię Europejską moratorium na stosowanie środków ochrony roślin nowej generacji, w widowisku podziękowano wszystkim, którzy podzielając zdecydowane opinie polskich pszczelarzy, przyczynili się do zajęcia przez nasz kraj na forum Komisji Europejskiej, zdecydowanego stanowiska broniącego pszczół i innych zapylaczy.

Głównym bohaterem tegorocznej „Nocy świętego Ambrożego” był... truteń - przysłowiowy już nierób, wieczny sybaryta i leń, pasący się na codziennym trudzie pracy pszczelej. Postanowiono więc pozbyć się go z uli oraz pasiek - symbolicznie paląc i topiąc trutniową kukłę.

Truteń, w tym przypadku, symbolizował nieróbstwo biurokratów, ich nieporadność, niechęć do zdecydowanych działań.

 

Po zakończeniu widowiska jego autorzy - już w kuluarach - przemyśliwali nad przyszłorocznym przesłaniem spektaklu.

Jak podsłuchaliśmy, będzie to spektakularne widowisko, w którym... pszczoły-feministki staną w obronie przegonionych z ich domostw trutni, a ścigać będą zarówno autora scenariusza i reżysera, jak również scenografa.

Św. Ambroży i inni święci!!! Wysłuchajcie próśb zanoszonych przez Jerzego Hojdę Franciszka Palkę, wraz z „Sądeckim Bartnikiem”, pszczelarzami oraz gośćmi „Biesiady”, dopomagając im w zebraniu sił przed widowiskiem A. D. 2014.

Foto: Mirosław Żak
© Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” 2013.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

22biesiada_ambrozy_1_sm 22biesiada_ambrozy_2_sm 22biesiada_ambrozy_3_sm
22biesiada_ambrozy_4_sm 22biesiada_ambrozy_5_sm 22biesiada_ambrozy_6_sm
22biesiada_ambrozy_7_sm 22biesiada_ambrozy_8_sm 22biesiada_ambrozy_9_sm
22biesiada_ambrozy_10_sm 22biesiada_ambrozy_11_sm 22biesiada_ambrozy_12_sm
22biesiada_ambrozy_13_sm 22biesiada_ambrozy_14_sm 22biesiada_ambrozy_15_sm
22biesiada_ambrozy_16_sm 22biesiada_ambrozy_17_sm 22biesiada_ambrozy_18_sm
22biesiada_ambrozy_19_sm 22biesiada_ambrozy_20_sm 22biesiada_ambrozy_21_sm
Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na