Maj

Grzybnia przerasta plastry, pszczoły i czerw. Uwaga! Choroba jest niebezpieczna dla człowieka. Nosemoza tylko pozornie wygasa. W rzeczywistości postać jawna choroby przechodzi w formę skrytą, która wraz z infekcjami towarzyszącymi inwazji Nosema apis może znacznie obniżać produkcyjność rodzin. W hodowlach matek ujawnia się niekiedy zakażenie wirusem choroby czarnych mateczników, powodującym zamieranie larw matecznych. W rodzinach zarażonych przez amebę (Malpighamoeba mellificae) obserwujemy pszczoły o rozdętych odwłokach i plamy jasnego, rzadkiego kału na plastrach.
Niskie temperatury sprawiają, że część młodych pszczół nie może strawić zjedzonego pyłku i zamiera. Ich przewód pokarmowy wypełniają gliniaste masy pyłku. Jest to tzw. choroba majowa.
W maju często dochodzi do zatruć pszczół spowodowanych niewłaściwym stosowaniem pestycydów. Mogą one doprowadzić do osypywania się całych rodzin.
Copyright © 1997-2021 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na