Aby Łososie powróciły do Wisły

W piątek, 7 maja 2010 r. nad rzeką Białą Tarnowską w gminie Grybów odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji prowadzonej przez WWF Polska akcji przywracania łososi do Wisły. WWF już od sześciu lat, w ramach programu „Rzeki dla życia”, wypuszcza do rzek i potoków w zlewni górnej Wisły tysiące młodych łososi, aby odtworzyć populację tego gatunku. Partnerem wydarzenia od czterech lat są firmy z systemu Coca-Cola w Polsce.

Dzięki tej inicjatywie do górskich rzek i potoków trafiło już łącznie 1400000 sztuk narybku łososia, w tym 40000 w ramach tegorocznej edycji akcji. Dotychczasowe wyniki projektu napawają optymizmem. Na powrót łososi trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat, ale wiemy już, że rzeki i potoki w zlewni górnej Wisły nadal spełniają warunki do tego, aby być miejscem ich rozrodu. Kiedy powrócą tu łososie, będziemy mogli z dumą powiedzieć, że królowa polskich rzek znów jest zdrową rzeką, bo obecność tych ryb wędrownych jest znakiem dobrej jakości wody - mówi Przemysław Nawrocki z WWF Polska.


Łosoś jest rybą wędrowną. Przychodzi na świat w górskich rzekach i potokach, po dwóch latach wędruje do morza, gdzie dorasta, a następnie wraca w górę rzeki, aby złożyć ikrę. Zlewnia górnej Wisły stanowi najważniejsze historyczne miejsce rozrodu łososi w Polsce. Dzikie łososie wyginęły w Polsce całkowicie pod koniec lat 60., w wyniku zanieczyszczenia, przegradzania oraz regulowania rzek i potoków. Najbardziej zaszkodziła im tama we Włocławku, która stanowi największą przeszkodę na szlaku wędrówek tarłowych ryb.

WWF Polska zabiega o przeprowadzenie modernizacji tamy we Włocławku tak, aby powstały tam nowoczesne urządzenia, które w pełni umożliwią łososiom i innym rybom wędrownym swobodne poruszanie się w górę i w dół rzeki. Ostatnio prace modernizacyjne nabrały przyspieszenia, niestety pojawiło się kolejne zagrożenie - plany budowy następnej zapory w Nieszawie. Może ona zniweczyć wysiłki na rzecz ochrony ryb wędrownych występujących w Wiśle – dodaje Przemysław Nawrocki.

Program „Rzeki dla życia” wpisuje się doskonale w naszą strategię odpowiedzialności społecznej biznesu - podkreśla Iwona Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska. Firmy z systemu Coca-Cola na całym świecie proaktywnie działają na rzecz ochrony zasobów wodnych. Zużywamy wodę w procesach produkcji w najbardziej efektywny sposób. Oszczędzamy ją, oczyszczamy według najwyższych standardów, odpowiedzialnie odprowadzamy ścieki. Współpracujemy także z lokalną społecznością, władzami i organizacjami pozarządowymi.

Pracownicy naszych firm co roku biorą udział w wypuszczaniu narybku łososia do rzek i potoków w zlewni górnej Wisły – dodaje Katarzyna Borucka, dyrektor ds. wizerunku firmy, kontaktów zewnętrznych i komunikacji Coca-Cola Poland Services. Firmy systemu Coca-Cola są partnerem organizacji WWF nie tylko w Polsce – od 2007 roku mamy globalne partnerstwo, w ramach którego wspólnie realizujemy dziesiątki projektów służących odbudowie zasobów wodnych w regionach, gdzie są one szczególnie ważne dla rozwoju lokalnych ekosystemów i społeczności.

WWF Polska prowadzi „Program restytucji łososia w zlewni górnej Wisły” wraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie i Polskim Związkiem Wędkarskim. Partnerem programu są firmy systemu Coca-Cola w Polsce. W uroczystym zakończeniu tegorocznej akcji wypuszczania łososi UR w Krakowie reprezentował prof. Tomasz Mikołajczyk, RZGW Kraków reprezentowała dr Marek Jelonek. W uroczystości wzięli również udział gospodarze terenu – wójt gminy Grybów, Pan Piotr Krok, przedstawiciel starostwa powiatowego Nowy Sącz, Pan Józef Broński oraz przedstawiciele PZW z Grybowa.

Wyniki prowadzonego przez 5 lat monitoringu przeżywalności łososi wskazują, że wśród rzek objętych programem restytucji wyróżniają się na plus dwie rzeki: Choczewka w Woj. Podkarpackim i Biała Tarnowska w woj. Małopolskim – w tych rzekach młode łososie znajdują najlepsze warunki do rozwoju. Szanse ostatecznego sukcesu restytucji łososi w zlewni górnej Wisły rosną wraz z postępem prac nad programem oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Uczestnicy uroczystego zakończenia akcji wypuszczania łososi z wielkim zadowoleniem przyjęli informację o przyznaniu gminie Grybów środków na budowę kanalizacji.

   fot. Janusz Kasztelewicz
Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na