Pszczelarstwo w walce z bezrobociem

Czy „Ogólnopolski Klaster Miodowy” mógłby przyczynić się do rozwoju pszczelarstwa?

Interesującą inicjatywę zaprezentowało Stowarzyszenie „Edukacja dla Przedsiębiorczości” podczas spotkania, które odbyło się 17 stycznia br. w krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym, z udziałem dr. Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Jest to propozycja uruchomienia ogólnopolskiego programu związanego z rozwojem branży pszczelarskiej, skierowanego do absolwentów uczelni wyższych pozostających bez pracy a także, do osób z grupy 50+ zagrożonych bezrobociem oraz do osób niepełnosprawnych.

Założenia programu przedstawił dr Lesław Piecuch - kierownik Działu Obsługi Projektów Unijnych, Uniwersytet Ekonomicznego w Krakowie, a zarazem prezes zarządu Stowarzyszenia „Edukacja dla Przedsiębiorczości”.

„Klaser miodowy”, w ramach którego zaplanowano „zakładanie pasiek oraz wzmocnienie ich otoczenia biznesowego” uruchomiony zostałby pilotażowo w Małopolsce.

Zdobyte w ten sposób doświadczenia zostałyby wykorzystane w działaniach ogólnopolskich. Równolegle z programem rozwoju branży pszczelarskiej, realizowane będą projekty badawcze. Wezmą w nich udział interdyscyplinarne, międzyuczelniane zespoły złożone z naukowców i doświadczonych pszczelarzy-praktyków.

Docelowo chodzi o stworzenie znaczącej w skali kraju ilości nowych miejsc pracy, w ramach sieci obejmującej ok. 3 000 nowych pasiek produkcyjnych (po około 200 w każdym regionie kraju), o znaczące zwiększenie eksportu polskich miodów na rynek unijny oraz zwiększenie udziału produktów pasiecznych w przemysłach: spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym i innych).

Prezentując inicjatywę dr Lesław Piecuch zwracał uwagę, że kluczowym problemem w jej realizacji jest nie tylko znalezienie nowych miejsc pracy dla absolwentów uczelni, ale również sposobów ich finansowania, a w konsekwencji budowy systemu tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że projektowane pasieki byłyby - z założenia - firmami rodzinnymi.

 klaster_2_sm  klaster_3_sm klaster_4_sm

Niewątpliwą korzyścią dla polskiego pszczelarstwa byłoby rynkowe wzmocnienie jego pozycji oraz pogłębienie współpracy między pszczelarzami działającymi w ramach klastrów, które we współczesnym świecie są szczególnymi organizmami gospodarczymi pozwalającymi współpracującym w ich ramach przedsiębiorcom i firmom m.in. na wzmocnienie pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej przez na koncentrację zasobów własnych i efektywne ich wykorzystywanie.

Zdaniem Janusza Kasztelewicza - prezesa Związku Pszczelarzy Zawodowych i właściciela Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” - po raz pierwszy od dość dawna zaprezentowano spójny projekt, który innowacyjne wybiega w przyszłość branży, pozwalając na podjęcie rzeczowej dyskusji m.in. co do kierunków jej dalszego rozwoju.
W podobnym tonie wypowiadała się zdecydowana większość uczestników spotkania poświęconego prezentacji projektu „Ogólnopolskiego Klastra Miodowego”.

Gospodarzem spotkania był prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 Założenia do programu tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich
poprzez  rozwój branży pszczelarskiej w Polsce - prezentacja (.pdf)




Copyright © 1997-2024 Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" sp. z o.o. (dawniej Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Janusz Kasztelewicz)
Sądecki Bartnik na