http://www.cdpr.ca.gov/docs/emon/pubs/fatememo/Imidclprdfate2.pdfEnvironmental Fate of ImidaclopridRevised by Matthew Fossen, Ph.D.
Environmental Monitoring
Department of Pesticide Regulation
1001 I Street
Sacramento, CA 95812–4015
April 2006
Summary
tekst oryginalny na podanej wyżej stronie - plus "Struktura cząsteczki" i trzy inne rysunki TłumaczenieLos Imidaclopridu w ŚrodowiskuKorekta Matthew Fossen, Ph.D.
Monitoring Środowiska
Departament Regulacji Prawnych dot. Pestycydów
1001 I Street
Sacramento, CA 95812–4015
Kwiecień 2006
Streszczenie
Imidacloprid to insektycyd systemiczny,
chloronicotinyl, który dostaje się do organizmu szkodnika na drodze spożycia, lub przez bezpośredni kontakt. Działa poprzez zaburzanie receptorów acetylocholiny w centralnym układzie nerwowym owadów. Imidacloprid jest używany do kontroli owadów ssących, owadów w glebie, termitów i niektórych owadów gryzących. Jest stosowany na nasiona, glebę, plony, budowle i używany do zwalczania tropikalnych pcheł u zwierząt domowych.
Niskie ciśnienie pary, wynoszące 1.0 x 10-7 mmHg wskazuje że insektycyd ten jest nielotny. Ponadto, niska stała prawa Henry’ego, 6.5 x 10-11 atm m3/mol, wskazuje na niską lotność z wody. Tak więc nie jest prawdopodobne, aby związek ten mógł być rozproszony na dużym terenie poprzez ulatnianie się. Istnieje możliwość znoszenia, kiedy materiały roślinne zaprawiane imidaclopridem są rozsiewane maszynowo.
Okres półtrwania imidaclopridu przy hydrolizie waha się od. 33–44 dni przy pH 7 i 25ºC . Przy wodnej fotolizie nie przekracza 3 godz. Okres półtrwania dla fotolizy wynosi 39 dni na powierzchni gleby i waha się pomiędzy 26,5 a 229 dni, gdy związek jest inkorporowany w glebę. Trwałość w glebie pozwala na ciągłe pobieranie przez rośliny. Kombinacja niskiego Koc pomiędzy 132-310 i wysokiej rozpuszczalności w wodzie, 514 ppm, sugeruje, że związek ten może przesączać się do wód gruntowych. Był on stwierdzany w wodach gruntowych i powierzchniowych w Nowym Jorku. Jeden raz został również wykryty w wodach powierzchniowych na Florydzie.
Imidacloprid po aplikacji przemieszcza się z dużą prędkością w tkankach roślinnych i może być obecny w wykrywalnych stężeniach w tkankach takich jak liście, płyny naczyniowe i pyłek. Wiele pożytecznych stawonogów takich jak pszczoły miodne, pasożytnicze osy i drapieżne chrząszcze jest wrażliwych na imidacloprid. Na te organizmy, negatywny wpływ mogą mieć subletalne dawki insektycydu, ale efekty różnią się w zależności od metody stosowania i drogi przyswajania. Jest też możliwe subletalne działanie związane ze stresem na ryby w wodzie skażonej imidaclopridem. Ponieważ dla kilku metabolitów imidaclopridu udowodniono równą lub wyższą niż w przypadku związku macierzystego toksyczność, ich obecność w środowisku powinna być zbadana i powinny one być uwzględnione w chemicznych analizach w ramach przyszłych badań środowiska.
WstępNiniejszy dokument analizuje wszystkie drogi imidaclopridu w środowisku w warunkach terenowych i potencjalny wpływ na faunę i florę. Imidacloprid to insektycyd systemiczny,
chloronicotinyl nitroguanidine, o nazwie IUPAC 1-[(6-chloropyridin-3-yl) methyl]-N-nitro-4, 5-dihydroimidazol-2-amine i numerze CAS 105827–78–9. Produkt techniczny to bezbarwne pozbawione zapachu kryształy. Imidacloprid jest Pestycydem Ogólnego Zastosowania, sklasyfikowanym przez EPA (Agencję Ochrony Środowiska) jako środek klasy II/III.
W marcu 2006r. 115 aktywnych produktów zawierających imidacloprid było zarejestrowanych w Kalifornii pod różnymi nazwami handlowymi, np. Admire, Advantage, Gaucho, Merit, Premise, Provado, i Touchstone (Kalifornijski Departament Regulacji Pestycydów, 2006) Imidacloprid jest systemicznym pestycydem o właściwościach fizyko—chemicznych, które pozwalają mu przemieszczać się do wnętrza potraktowanych środkiem roślin i potem poprzez całą roślinę jest on transportowany poprzez ksylem i translaminarnie (pomiędzy powierzchniami liści) (Buchholz and Nauen, 2002). Następnie pozostałości pestycydu dostają się do organizmu szkodnika poprzez bezpośredni kontakt i wywołują zaburzenia w układzie nerwowym owadów poprzez wiązanie się z postsynaptycznymi nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Zaburzenia w układzie nerwowym prowadzą do modyfikacji zachowań związanych z żerowaniem, paraliżu a następnie do śmierci owada. (Mullins, 1993).
Imidacloprid służy do kontroli owadów ssących, owadów w glebie, termitów i niektórych owadów gryzących. Jest skuteczny we wszystkich stadiach rozwojowych owadów. Jest również używany do zaprawiania nasion, gleby, plonów i budowli, oraz do zwalczania tropikalnych pcheł u zwierząt domowych. (Meister, 2000). W 2004r. w Kalifornii użyto 131,394 funtów imidaclopridu jako aktywnego składnika, przy największym w tym stanie zużyciu produktu do szkodników budowli (39,538 funtów) Okręgiem, który wykazał największe sumaryczne zużycie był Monterey (15,322 funtów; Kalifornijski Departament Regulacji Pestycydów, 2006b, 2006c).
Właściwości chemiczne
Struktura cząsteczki:
(na stronie z orginalnym tekstem)Wzór sumaryczny:
C9H10ClN5O2Tabela 1. Fizyczne i chemiczne właściwości imidaclopridu. Wszystkie dane pochodzą z zatwierdzonych badań i zostały uzyskane z bazy danych o chemii pestycydów - the Pesticide Chemistry Database (wewnętrzna baza danych Kalifornijskiego Departamentu Regulacji Pestycydów).
Masa cząsteczkowa 255.7
Rozpuszczalność w wodzie 514 mg/L (20ºC przy pH 7)
Ciśnienie pary 1.00 x 10-7 mmHg (20ºC)
Okres półtrwania przy hydrolizie >30 dni (25ºC przy pH 7)
Okres półtrwania przy wodnej fotolizie <1 godz. (24ºC przy pH 7)
Okres półtrwania w warunkach beztlenowych 27.1 dni
Okres półtrwania przy dostępie tlenu
997 dniOkres półtrwania przy fotolizie w glebie 38.9 dni
Okres półtrwania przy rozproszeniu w polu 26.5 – 229 dni
Stała Henry’ego 6.5 x 10-11 atm m3/mole (20ºC)
Współczynnik oktanol-woda (Kow) 3.7
Współczynnik adsorpcji w glebie:
Kd 0.956–4.18
Koc 132–310
Tabela 2. Toksyczność imidaclopridu. Wszystkie dane pochodzą z zatwierdzonych badań i zostały uzyskane z bazy danych EXTOXNET database (Oregon State University, 1998).
Daphnia magna LC50 (48 h) 85 mg/L
Mysidopsis bahia LC50 (96 h) 37 mg/L
Pstrąg tęczowy LC50 (96 h) 211 mg/L
Przepiórka LD50 152 mg/kg
Kaczka krzyżówka LD50 283 mg/kg
Szczur, ostra toksyczność, pod. doustne LD50 450 mg/kg
Pszczoła miodna LD50 (48 h) 0.008 µg/pszczołę Standardy jakości wody: Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (US EPA) nie ustaliła maksymalnego poziomu skażenia (MCLs) dla ekspozycji pokarmowej na imidacloprid poprzez wodę pitną (US EPA 2004) Jednakże aby przeprowadzić analizę łącznej ekspozycji pokarmowej podczas rejestracji, US EPA ustaliła poziomy porównania dla wody pitnej (DWLOCs) które określają teoretyczne górne granice koncentracji pestycydów w wodzie pitnej. DWLOCs są mierzone w ppb (częściach na miliard)
Tabela 3. DWLOCs.dla imidaclopridu, otrzymane od US EPA (2005)
Toksyczność ostra 3625 ppb
Toksyczność chroniczna 1775 ppb
Los imidaclopridu w środowisku Powietrze: Niektóre formuły z imidaclopridem są aplikowane w postaci areozolu, co umożliwia znoszenie z miejsca aplikacji.
Ciśnienie pary na poziomie 1.0 x 10-7 mmHg świadczy, że insektycyd ten nie jest lotny. Ponieważ imidacloprid ma mały współczynnik adsorpcji w glebie, istnieje mała możliwość rozproszenia w powietrzu poprzez unoszone w powietrzu cząstki gleby. Niska stała Henry’ego, 6.5 x 10-11 atm m3/mol również wskazuje na niewielką możliwość ulatniania się z wody. Ta kombinacja własności fizycznych sprawia, że jest nieprawdopodobne aby imidacloprid mógł być obecny w powietrzu w wykrywalnych ilościach, po zastosowaniu jakąkolwiek metodą
Clark et al. (1998) badali możliwość skażenia powietrza imidaclopridem poprzez dym z papierosów. W ich badaniach, dym z papierosów zrobionych z tytoniu potraktowanego radioaktywnym imidaclopridem był analizowany pod kątem pozostałości. Większa część radioaktywności (34.6%) została odzyskana z dwutlenku węgla, 6.1% pochodziło z imidaclopridu i mocznika z rozpadu imidaclopridu. Nie jest prawdopodobne by dym papierosowy był znaczącym źródłem ekspozycji na inmidacloprid.
Istnieją dowody, że pozostałości imidaclopridu mogą być znoszone z miejsca zastosowania wraz ze szczątkami roślinnymi. Greatti et al. (2003) wykryli pozostałości imidaclopridu na roślinach rosnących w sąsiedztwie pola, na którym wysiano kukurydzę z zaprawianych nasion. Próbki roślin były analizowane przy użyciu chromatografii gazowej i wykazano że zawierają imidcloprid oraz produkty rozpadu imidaclopridu w stężeniach od 14–54 ppb. Nasiona zaprawiane imidaclopidem były wysiewane pneumatycznym siewnikiem, a więc jest prawdopodobne, że szczątki nasion zostały wyrzucone przez wentylator układu wydechowego.
Monitoring powietrza był prowadzony w Kaliforni jednocześnie z zastosowaniem imidaclopridu do kontroli Homalodisca coagulata Próbki powietrza pobrane przez Kalifornijski Departament Regulacji Pestycydów natychmiast po opryskiwaniu liści imidaclopridem w okręgach Butte, Imperial, Santa Clara, i Solano nie wykazały żadnych pozostałości insektycydu. (Walters et al., 2001; Segawa and Walters, 2002; Segawa et al., 2002; Segawa et al., 2004).
Gleba: wysoka rozpuszczalność w wodzie i niski Koc imidaclopridu wskazują na niską tendencję do adsorpcji do cząstek gleby. W badaniach terenowych uzyskano szeroki zakres wartości okresu półtrwania (t1/2), od 27 do 229 dni. (Miles, Inc., 1992; Mobay Chemical Corp., 1992). Scholz et al. (1992) stwierdzili, że degradacja imidaclopridu następowała szybciej w glebie pokrytej roślinami uprawnymi niż w odkrytej, odpowiednio 48 i 190 dni. Dla degradacji w glebie na drodze fotolizy t1/2 wynosi 39 dni. Okres półtrwanie w glebie zwiększa się ze wzrostem pH (Sarkar et al., 2001). Przy braku dostępu światła, najdłuższy okres półtrwania wynosił 229 dni w badaniach terenowych i 997 dni w badaniach laboratoryjnych. (Miles, Inc., 1992; Mobay Chemical Corp., 1992). Duża trwałość w glebie przy braku dostępu światła sprawia, że imidacloprid jest odpowiednim środkiem do zaprawiania nasion i inkorporacji w glebie ponieważ jest on stale dostępny i może być pobierany przez korzenie. (Mullins, 1993). Tak więc trwałość imidaclopridu w glebie zależy od typu gleby. pH, użycia nawozów organicznych i występowania lub braku okrywy roślinnej.
Podstawowymi produktami rozpadu imidaclopridu w glebie (według Rouchaud et al., 1996) są następujące związki:
• imidacloprid urea (mocznik)
• 6-hydroxynicotinic acid (kwas 6-hydroksynikotynowy)
• 6-chloronicotinic acid (kwas 6-chloronikotynowy)
Następnie z kwasu 6-chloronikotynowego tworzy się dwutlenek węgla (Scholz, 1992).Jak wykazano, adsorpcja w glebie i szacowany okres półtrwania zależą od właściwości gleby. Badania terenowe i laboratoryjne określiły, ze adsorpcja imidaclopridu do cząstek gleby zwiększa się wraz ze spadkiem stężenia insektycydu (Cox et al., 1998; Oi, 1999; Kamble and Saran, 2005) Na poziom sorpcji imidaclopridu mają również wpływ właściwości gleby, takie jak zawartość węgla organicznego i minerałów. Możliwość przesączania imidaclopridu zmniejsza się w miarę jak rośnie poziom węgla organicznego i laminarnego krzemianu w glebie (Cox et al., 1997, 1998b, 1998c). Nawozy organiczne, np. kurzy lub krowi, zwiększają adsorpcję pestycydów materii organicznej i zwiększają jego okres półtrwania. Okres półtrwania różnił się, od 40 dni bez użycia nawozów organicznych do 124 dni przy zastosowaniu obornika krowiego. Jednakże w czasie żniw stężenie pozostałości insektycydu było niskie i było podobne do badanego w miejscach, gdzie nie stosowano organicznych nawozów. Nie znaleziono korelacji pomiędzy Koc i zawartością węgla w glebie. (Rouchaud et al.,1996b). Natomiast stwierdzono, że adsorpcja imidaclopridu w wapnistej glebie zmniejsza się po dodaniu węgla organicznego (otrzymanego z torfu i kwasu taninowego) (Flores-Céspedes et al., 2002); to może zwiększać możliwość przemieszczania się i przesączania imidaclopridu. Występowanie sprzecznych wyników wydaje się sugerować, że los imidaclopridu w glebie w dużym stopniu jest uzależniony od składu gleby i źródeł węgla organicznego.
Wody powierzchniowe: Rozpad imidaclopridu w wodach powierzchniowych przebiega przede wszystkim na drodze wodnej fotolizy. Podstawowe produkty rozpadu otrzymane na drodze wodnej fotolizy (według Moza et al., 1998) to:
• imidacloprid urea (mocznik)
• 6-chloronicotinic aldehyde (aldehyd 6-chloronikotynowy)
• 6-chloro-N-methylnicotinacidamide
• 6-chloro-3-pyridyl-methylethylenediamineZe względu na krótki okres półtrwania imidaclopridu w wodzie przy ekspozycji na światło słoneczne (mniej niż 3 godziny) (Moza et al., 1998; Wamhoff et al., 1999), nie jest prawdopodobne, aby związek macierzysty był odkryty w wodach powierzchniowych. Do stycznia 2004 nie stwierdzono imidacopridu w wodach powierzchniowych Kalifornii (Kalifornijski Departament Regulacji Pestycydów, 2004). Jednakże imidacloprid był wykryty w wodach powierzchniowych stanów Floryda (Pfeuffer and Matson, 2001) i Nowy Jork (Phillips and Bode, 2002).
Tabela 4. Zestawienie przypadków stwierdzenia imidaclopridu w wodach powierzchniowych. Otrzymane od Pfeuffer i Matson (2001) oraz Phillips i Bode (2002).
Floryda Nowy Jork
Ilość stwierdzeń 1 2
Całkowita liczba miejsc 38 47
Maksymalne stężenie 1.0 ppb 0.2 ppb
Minimalne stężenie 0.07 ppb
Z powodu niskiej liczby stwierdzeń imidaclopridu, do obliczenia jego szacunkowych stężeń w środowisku (EECs) US EPA zastosowała dwa modele: narzędzie do kontroli zbiorników FIRST (FQPA Index Reservoir Screening Tool) oraz model do badania stężenia w wodach gruntowych (Screening Concentration In Ground Water - SCI GROW).Te wartości są porównywane z DWLOCs aby określić ryzyko ekspozycji. Dla wód powierzchniowych, podaje się następujące EECs:
Tabela 5. Szacunkowe stężenia imidaclopridu w środowisku wód powierzchniowych. Otrzymane od US EPA (2004)
Ostra ekspozycja w wodach powierzchniowych 36.04 ppb
Chroniczna ekspozycja w wodach powierzchniowych 17.24 ppb
Wody gruntowe: Hydrolityczny okres półtrwania omawianego pestycydu przekracza 30 dni przy pH 7 i 25ºC. Sarkar et al. (1999) podają, że hydrolityczny okres półtrwania wynosi od 33-44 dni przy tym samym pH i temperaturze, podczas gdy Zheng et al. (1999) obserwowali hydrolizę poniżej 1.5% w neutralnej wodzie po 3 miesiącach. Stwierdzono, że imidacloprid hydrolizuje szybciej w alkalicznej wodzie, z okresem półtrwania 20.0 dni przy pH 10.8 i 2.85 dni przy pH 11.8 (Zheng et al., 1999). W zwilżanych formułach proszkowych okres półtrwania dla hydrolizy zwiększa się o 3-6 dni w porównaniu z formułami płynnymi. (Sarkar et al., 1999). Gupta et al. (2002) odkryli, że przesączanie imidaclopridu w badaniach słupa gleby różniło się znacznie w zależności od formuły, i tak zwilżane formuły proszkowe miały najniższą przesączalność, następnie kolejno rozpuszczalne koncentraty i koncentraty w postaci zawiesiny. Podstawowym produktem hydrolitycznego rozpadu imidaclopridu jest imidacloprid urea (mocznik) (Miles, Inc., 1993; Zheng et al., 1999).
Możliwość przesączania imidaclopridu aplikowanego poprzez chemizację była badana przez Felsot et al. (1998). W tym badaniu imidacloprid był zastosowany na drobnoziarnistą glebę piaszczysto-gliniastą przez podpowierzchniowy system kroplujący; zainstalowany w eksperymentalnym poletku chmielu. Po siedmiu dniach irygacji aplikowanej na głębokości 0,38cm wody dziennie, insektycyd był wykryty na 105 cm, czyli maksymalnej głębokości, z której pobierano próbki gleby, w stężeniu aż 120 ppb. Chociaż ilość zastosowanej do irygacji wody nie była dostosowana do lokalnego parowania-transpiracji i mogła prowadzić do nasycenia gleby, badania wykazały możliwość przemieszczania się pozostałości imidaclopridu w dół poprzez glebę wraz z przesączającą się wodą. Júnior et al. (2004) odkryli, że preferencyjny transport przez makropory może ułatwiać przemieszczanie się imidaclopridu w dół przez ciężkie ziemie gliniaste, które nie są normalnie uważane za sprzyjające przesączaniu.
Kilka badań przyniosło dowody na to, że imidacloprid nie przesącza się przez profil glebowy do wód gruntowych (Miles, Inc., 1992; Rouchaud et al., 1994). Poletka badawcze używane przez Rouchaud et al. miały gleby mulisto-ilaste i muliste z wysoką zawartością materii organicznej ( odpowiednio 2.16% i 2.4–4.3%), co mogło powstrzymywać przemieszczanie się pestycydu; nie znaleziono pozostałości poniżej głębokości 10cm. Poletko badawcze firmy The Miles, Inc w Kalifornii miało glebę piaszczysto-gliniastą z niską zawartością materii organicznej (0.3–1.0%) i tam zaaplikowany imidacloprid nie przemieścił się na głębokość większą niż 12 cali. Pola badawcze w obu badaniach otrzymały wystarczającą ilość wody z nawadniania/opadów aby umożliwić przesączanie przez glebę: 60 cali w jednym roku w badaniach z roku 1992 i 10 cali w 3 miesiące w badaniach z roku 1994. Departament Regulacji Pestycydów umieścił imidacloprid na Liście Ochrony Wód Gruntowych (Title 3, California Code of Regulations, sekcja 6800(b)) ze względu na możliwość skażenia wód gruntowych. W próbach pobranych z 33 studni usytuowanych w rejonach intensywnego stosowania w Kalifornii w 2003-2004 nie wykazano obecności imidaclopridu czy jego produktów rozpadu (guanidine, urea, and guanidine-olefin) (Schuette et al., 2004), co potwierdza rezultaty otrzymane przez Miles, Inc.
Pomimo tych wyników, miały miejsce liczne przypadki wykrywania imidaclopridu w wodach gruntowych. Projekt monitorowania wód gruntowych prowadzony przez Bayer Corporation (1998) na Long Island, NY, wykazał obecność imidaclopridu w jednej studni w stężeniach od poniżej 0,1ppb do 1.0 ppb w pięciomiesięcznym okresie pobierania i badania prób. Studnia była zlokalizowana w glebie piaszczysto-gliniastej z lustrem wody na 18 stopach. Dane z monitoringu wód gruntowych przekazane US EPA przez Dział Materiałów Stanowiących Zagrożenie Departamentu Stanu do spraw Ochrony Środowiska stanu Nowy Jork. (US EPA, 2003) zawierają kilka przypadków wykrycia imidaclopridu w studniach usytuowanych na terenach rolniczych, domowych oraz na polach golfowych w podatnych glebach.
Tabela 6. Zestawienie przypadków wykrycia imidaclopridu w wodach gruntowych w stanie Nowy Jork. Otrzymane od US EPA (2003)
Ilość stwierdzeń ≈20
Całkowita liczba miejsc ≈2000
Maksymalne stężenie 6.69 ppb
Minimalne stężenie 0.1 ppb
EECs w wodach gruntowych są prezentowane w tabeli 7. Należy zauważyć, że chociaż maksymalne notowane stężenie imidaclopridu w wodzie gruntowej przekracza zarówno ostre jak i chroniczne EECs, jest wiele niższe od odpowiedniego DWLOC i dlatego przedstawia jedynie niewielkie ryzyko ekspozycji drogą pokarmową.
Tabela 7. Szacowane stężenie imidaclopridu w środowisku wód gruntowych. Otrzymane od US EPA (2004)
Ekspozycja ostra w wodach gruntowych 2.09 ppb
Ekspozycja chroniczna w wodach gruntowych 2.09 ppb
Fauna i flora: Po bezpośrednim kontakcie z rośliną imdacloprid z łatwością przemieszcza się w tkankach roślinnych. Przy zastosowaniu jako zaprawa nasienna, insektycyd jest absorbowany przez siewkę z rozpadającej się otoczki nasienia. W badaniach francuskich, rośliny słonecznika powstałe z nasion zaprawianych dawką 1,0mg/nasienie wydały pyłek, który zawierał imidacloprid w stężeniu 13.0 ppb (Laurent and Rathahao, 2003). W kukurydzy wyrosłej z nasion zaprawianych dawką 0.7 mg/ nasienie stwierdzano od średnio 2.1 ppb w pyłku do 6.6 ppb w kwiatach (Bonmatin et al., 2005). Badania przeprowadzone przez Westwood et al. (1998) wykazały, że liście siewek buraka cukrowego zawierały średnio 15.2 ppm w trzy tygodnie po aplikacji dawki 0.9mg/nasienie, podobne wyniki podają Rouchaud et al. (1994).
Głównymi produktami rozpadu imidaclopridu w roślinach są (Miles, Inc., 1993b):
• monohydroxy metabolit
• imidacloprid guanidine
• imidacloprid olefin
• monoglucoside of 6-chloropicolyl alcoholImidacloprid jest wysoce toksyczny dla pszczoły miodnej (Apis mellifera), podawana dawka LD50 to 8ng/pszczołę. W rzeczywistości toksyczność jest znacznie zróżnicowana i zależy od podgatunku pszczoły i rodzaju ekspozycji. Przy ostrej toksyczności doustnej wartość LD50 zarówno dla Apis mellifera mellifera jak i Apis mellifera caucasica wynosi około 5ng/szczołę, podczas gdy przy toksyczności kontaktowej wartości LD50 kształtują się na pozionmie 14ng/pszczołę dla A. m. caucasica i 24ng/pszczołę dla A. m. mellifera (Suchail et al., 1999). Imidacloprid jest toksyczny w mniejszych dawkach, gdy jest przyswajany w dłuższym okresie czasu: LD50 przy toksyczności chronicznej przyjmuje wartość od 0.01–1.0 ng/pszczołę (Suchail et al., 2001) Stwierdzono że niskie dawki imidaclopridu i jego metabolitów negatywnie wpływają na zachowania pszczół związane ze zdobywaniem pokarmu i uczenie się. (Decourtye et al., 2003, 2004). U trzmieli (Bombus terrestris) nie obserwowano negatywnego wpływu żerowania na słonecznikach z nasion zaprawianych standardową dawką 0.7mg/nasienie, w których pozostałości imidaclopridu zostały wykryte w nektarze w stężeniu nie przekraczającym 10 ppb (Tasei et al., 2001). Znaczące niekorzystne efekty działania imidaclopridu stwierdzono u pożytecznych bezkręgowców. Kunkel et al. (2001) stwierdzili, że u Harpalus pennsylvanicus przy ekspozycji na skażoną imidaclopridem roślinę „turfgrass” występuje subletalne zatrucie prowadzące do zwiększonej śmiertelności skutkiem ataków mrówek. Efekt ulegał złagodzeniu pod wpływem irygacji. U Harpalus pennsylvanicus żerujących na siewkach kukurydzy z nasion zaprawianych imidaclopridem w dawce 0.16 mg/nasienie, śmiertelność dochodziła do 100% (Mullin et al., 2005). Populacja małego drapieżnego pluskwiaka Orius ssp. została poważnie zredukowana na polu obsianym kukurydzą z nasion zaprawianych imidaclopridem w dawce 4.9g/kg nasion (Albajes et al., 2003). Imidacloprid wykazuje wysoką toksyczność w stosunku do biedronki Hippodamia convergens, (Kaakeh et al., 1996; Stark et al., 1995). W badaniach śmiertelności pasożyta mszycy Aphidius gifuensis imidacloprid aplikowany dorosłym samicom i poczwarkom dawkach polowych spowodował odpowiednio 71 i 67 procentową śmiertelność. (Kobori and Amano, 2004).
Większość analiz toksyczności koncentrowało się na związku macierzystym, imidaclopridzie. Należy zauważyć, że dwie pochodne imidaclopridu
(olefin and nitrosimine) występują jako metabolity w poddanych ekspozycji roślinach i wykazują większą toksyczność wobec owadów niż związek macierzysty (Nauen et al., 1998). Metabolit
guanidyna nie ma właściwości owadobójczych, ale ma większą toksyczność dla ssaków niż związek macierzysty (Tomizawa and Casida, 1999).
Ze względu na wysoką wartość LD50 dla pstrąga tęczowego (211 mg/L),, imidaclopridowi nie przypisuje się wysokiej toksyczności ostrej dla ryb. Istnieje jednak możliwość występowania szkodliwych efektów subletalnych przy niższych dawkach. Japońska ryba medyka (Oryzias latipes) na polu ryżowym, na którym zastosowano imidacloprid wykazywała wysoki poziom stresu w porównaniu z próbą kontrolną i wykazywała wysoki poziom porażenia ektopasożytem (Cychlochaeta domerguei) (Sánchez-Bayo and Goka, 2005).
Literatura
(podana w oryginalnym tekście)do tego tekstu należą następujące rysunki:
podane w oryginalnym tekście- Fig. 1: Produkty rozpadu imidaclopridu (str.14)
- Fig. 2: Schemat wodnej fotolizy, wg. Wamhoff and Schneider, 1999 (str. 15)
- Fig. 3: Schemat degradacji w glebie wg. Krohn and HellPointner, 2002. (str.16)