protesty pszczelarzy

Najnowsze informacje z kraju i ze świata.

protesty pszczelarzy

Postautor: podlanem » 15 sty 2012, 00:31

W piątek 6 stycznia 2012 r ok. 100 pszczelarzy wdarło się (na zasadzie konia trojańskiego*) do siedziby MONSANTO w Monbequi (na południu Francji) żądając natychmiastowego przywrócenia zakazu stosowania kukurydzy MON 810. Protest ma związek z wrześniowym (2011 r.) orzeczeniem ETS w.s. pyłków GMO w miodzie i listopadowym (2011 r.) anulowaniem zawieszenia z 2008 r. stosowania kukurydzy GMO we Francji. Po rozmowie telefonicznej z Ministrem Ekologii dalsze działania zapowiedzieli na 13 stycznia 2012 r. w Paryżu w Departamencie Ekologii.

http://current.com/1o2lakc

http://current.com/technology/93608900_beekeepers-occupy-monsanto-france.htm

http://current.com/106dakc

krótki film:

http://www.dailymotion.com/video/xnhmui_une-centaine-d-apiculteurs-occupe-un-site-monsanto_news


Zaproszenie i konferencja prasowa UNAF na stronie: http://www.unaf-apiculture.info/presse.htm(na zasadzie konia trojańskiego*) - ok. 20 pszczelarzy, samochodem dostawczym udając dostawę towaru boczną bramą wjechało na teren firmy i otworzyło główną bramę dla pozostałych uczestników pikiety - totalne zaskoczenie dla ochrony - policja nie interweniowała.
podlanem
 
Posty: 68
Rejestracja: 27 lut 2009, 20:34

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: helix » 17 sty 2012, 21:17

Skoro pokojowe nagłaśnianie sprawy nie skutkuje trzeba sie uciekać do innych metod. Kudoz dla francuskich pszczelarzy za pomysłowość !!
helix
 
Posty: 77
Rejestracja: 06 sie 2009, 18:23

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: damex » 20 sty 2012, 22:13

ktoś wie, co zaplanowali na 13 stycznia?
damex
 
Posty: 108
Rejestracja: 24 paź 2009, 08:36

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: Holt » 22 sty 2012, 20:31

może MY powinniśmy wymyślić jakąś akcję na 15 października na Dzień Protestu Pszczelarzy?? tylko coś, co zmusi ludzi do myślenia i przede wszystkim działania...
Holt
 
Posty: 71
Rejestracja: 28 lip 2009, 11:40

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: bzzy » 25 sty 2012, 13:17

jakieś propozycje?
bzzy
 
Posty: 91
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:18

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: damex » 21 lut 2012, 19:08

tak, tylko, że w naszej czasem absurdalnej polskiej rzeczywistości takie posunięcia typu "koń trojański" prawdopodobnie zakończyłyby sie niezbyt mile dla ewentualnych prowodyrów.. ktoś chętny? ;)
damex
 
Posty: 108
Rejestracja: 24 paź 2009, 08:36

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: kropek » 29 lut 2012, 21:21

SPZ_APEL_MARSZ_15_03_2012.pdf
Marsz w Obronie Pszczół
(137.96 KiB) Pobrany 2356 razy
Inicjatywa już jest, trzeba tylko działać! Szczegóły w załączniku.
kropek
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 lut 2009, 13:43

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: gutek » 01 mar 2012, 09:21

Tak, juz to widzę jak brać pszczelarska ciągnie do Warszawy. Coś mi się wydaję, że ten marsz spełźnie na niczym... AL pozyjemy zobaczymy, może akurat zrobi się w sprawie pszczół troche więcej szumu ;)
gutek
 
Posty: 103
Rejestracja: 21 lip 2009, 12:23

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: bzzy » 03 mar 2012, 18:10

następny stereotypowy Polak.. a może tak więcej entuzjazmu?? chcieć to móc, więc więcej optymizmu i wiary w ludzi! Damy radę! Gratuluję inicjatywy Prezesowi!
bzzy
 
Posty: 91
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:18

Re: protesty pszczelarzy

Postautor: podlanem » 06 mar 2012, 21:03

Coraz więcej słyszy się o tym, że w USA i w Europie, w tym również w Polsce, masowo giną pszczoły. Wymieranie zapylaczy jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarki, dla całej ludzkości narażonej na głód, jeśli zabraknie owadów przyczyniających się do produkcji większej części żywności.
Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z niezależnych ośrodków w wielu krajach wskazują, że pestycydy z grupy neonikotynoidów wchodzące w skład wielu popularnych środków owadobójczych stosowanych do oprysków i zaprawiania nasion ze względu na swe właściwości mogą stanowić ogromne zagrożenie dla pszczół. Po pierwsze, mają one działanie systemiczne, to znaczy wraz z sokami rośliny dostają się do różnych jej organów - nawet środki stosowane jako zaprawa nasienna są potem stwierdzane również w nektarze i pyłku. Ponadto charakteryzują się one dużą trwałością w środowisku (imidachlopryd do 3 lat, chlotianidyna do 10 lat, w zależności od rodzaju gleby), neonikotynoidy mogą zatem również skażać rośliny rosnące na tym samym polu w kolejnych sezonach, dodatkowo kilkakrotne stosowanie na tym samym obszarze może doprowadzić do znacznie zwiększonego skażenia gleby, czyli dawki z jakimi faktycznie zetknie się pszczoła mogą być większe niż te przyjęte na podstawie instrukcji stosowania środka. Powstałe w wyniku rozpadu neonikotynoidów metabolity mogą być dla pszczół wielokrotnie bardziej toksyczne niż substancja macierzysta. Dobra rozpuszczalność w wodzie sprawia,że neonikotynoidy przenikają do wód powierzchniowych i gruntowych, a słaba przyczepność do gleby powoduje znoszenie pyłów np. w trakcie siewu zaprawianych nasion na sąsiadujące z uprawą tereny.
Kolejnym zagrożeniem związanym z neonikotynoidami, jest brak metodyki pozwalającej na wykrywanie bardzo niskich stężeń – a takie właśnie ilości, rzędu pikogramów (1 pikogram = 0,000 000 000 001 g), jak udowodnili naukowcy, mogą wywoływać zaburzenia wpływające na kondycję rodziny pszczelej,a nawet ginięcie całych rodzin. Neonikotynoidy mogą znacząco obniżać odporność pszczół na różne choroby, wywoływać wiele tragicznych w skutkach zaburzeń na poziomie poszczególnych osobników w różnych stadiach rozwojowych, jak też na poziomie całej rodziny pszczelej, na przykład upośledzają pamięć i orientację, co może bezpośrednio przekładać się na to, że pszczoły giną nie mogąc wrócić do uli, a także powodują trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w gnieździe, a wiadomo że niedogrzanie czerwiu może prowadzić do różnego rodzaju chorób i skraca życie pszczoły.
Następny problem to możliwość wystąpienia znacznie zwiększonej toksyczności (dla niektórych substancji nawet 1000 x wyższej) w przypadku mieszania z innymi substancjami aktywnymi – ten fakt powinien zostać uwzględniony w badaniach dopuszczeniowych, a uzyskane wyniki dotyczące ewentualnego synergistycznego oddziaływania powinny mieć wpływ na zalecenia na etykiecie.
Rejestracja środków ochrony roślin następuje na podstawie badań przedstawionych przez firmę ubiegającą się o rejestrację swego produktu, które mają wykazać, iż produkt stosowany w zalecanych dawkach nie stanowi nadmiernego zagrożenia. W świetle wspomnianych wyżej informacji przedstawionych przez niezależnych naukowców uważamy, że neonikotynoidy jako substancje potencjalnie niebezpieczne dla pszczół nie powinny być dopuszczone do obrotu i stosowania bez przeprowadzenia rzetelnie zaprojektowanych badań, mogących wykazać ich wpływ na rodzinę pszczelą jako całość.Nie można opierać się jedynie na badaniach niewielkich próbek dorosłych pszczół w laboratorium, trzeba uwzględnić wpływ na różne stadia rozwojowe i różne funkcje poszczególnych osobników, bo to wszystko może mieć wpływ na przeżycie całej rodziny pszczelej
Dlatego też wzywamy do zapobiegawczego zawieszenia zezwoleń na stosowanie środków ochrony roślin zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów do czasu uzyskania wyników wyżej wspomnianych badań jednoznacznie potwierdzających lub zaprzeczających podejrzeniu szkodliwości tych substancji dla pszczół. Domagamy się również udostępnienia wyników badań toksyczności substancji z grupy neonikotynoidów, będących podstawą decyzji o ich dopuszczeniu do obrotu.
podlanem
 
Posty: 68
Rejestracja: 27 lut 2009, 20:34

Następna

Wróć do Gorące tematy - Masowe ginięcie rodzin pszczelich

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron