Neonikotyniany

Najnowsze informacje z kraju i ze świata.

Neonikotyniany

Postautor: FranekK » 08 wrz 2011, 20:42

Ostatnio przeczytałem, że CCD może w pewnym stopniu byc spowodowane przez dokarmianie cukrem, w którym znajdują się neonikotyniany:
"Badania prowadzone w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych nad stosowanymi od pierwszej połowy lat 90. XX wieku nowoczesnymi insektycydami z grupy neonikotynianów, zwłaszcza imidachloprydem i chlotianidyną wykazały ich bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. Substancje te są wysoce szkodliwe dla zwierząt, zwłaszcza dla stawonogów, ich okres rozpadu trwać może nawet do trzech lat, a metabolity powstałe w wyniku ich rozpadu też mogą wykazywać działanie toksyczne. W Niemczech, Francji i USA były stosowane przez okres około 10 lat jako substancje czynne zapraw nasiennych przy uprawie kukurydzy, słoneczników, buraków cukrowych, rzepaku i innych roślin rolniczych oraz ogrodniczych.

Neonikotyniany przenikają z zaprawy nasiennej do tkanek rośliny w czasie jej wzrostu. Owady żywiące się tkankami i sokiem chronionych tym sposobem roślin bardzo szybko giną i nie stanowią zagrożenia dla upraw. Niestety, substancja czynna pozostaje również w nektarze i pyłku ochranianych roślin, które będą zabójcze dla żywiących się nimi pszczół miodnych, trzmieli, motyli i innych owadów pożytecznych z gospodarczego punktu widzenia. Natomiast substancja czynna z zapraw stosowanych w nasiennictwie buraków cukrowych przedostaje się do tkanek rośliny i może znaleźć w produkowanym z buraków cukrze. Toksyczne działanie neonikotynianów jest tak silne, a okres rozpadu tak długi, że w niektórych przypadkach rośliny uprawiane na polach, na których zastosowano te środki, nie wymagały chemicznej ochrony aż przez trzy kolejne lata.

Neonikotyniany działają na układ nerwowy zwierząt: zaburzają przepływ bodźców nerwowych w synapsach (połączeniach) komórek nerwowych. Przy dużej dawce owad natychmiast ginie, natomiast przy małej dochodzi do zmian neurologicznych: owady błądzą, mają trudności z uczeniem się, zapominają wcześniej wyuczonych zachowań, ulegają paraliżowi. Dochodzi także do zaburzeń w procesach rozrodczych. Objawy neurologiczne są charakterystyczne również dla procesu nagłego ginięcia rodzin pszczelich (CCD)."
FranekK
 
Posty: 35
Rejestracja: 06 mar 2011, 20:33

Re: Neonikotyniany

Postautor: RMA » 09 wrz 2011, 20:52

No to Kolega się obudził...
RMA
 
Posty: 93
Rejestracja: 26 lip 2009, 13:25

Re: Neonikotyniany

Postautor: bzzy » 11 wrz 2011, 19:16

czyli czym karmić na zimę jak nie cukrem? jakie są opcje? bo przecież nikt nie będzie podawał miodu w zimie!!
bzzy
 
Posty: 91
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:18

Re: Neonikotyniany

Postautor: Ambroży » 14 wrz 2011, 19:18

Alternatywą są odżywkami dla pszczół. Składają się głównie z cukrów prostych: glukozy i fruktozy, dwucukrów: sacharozy i maltozy oraz czasami trójcukru maltotriozy. Produkowane są z cukru buraczanego lub trzcinowego, a także ze skrobi zbóż: pszenicy lub kukurydzy.odżywkami dla pszczół. Produkowane są z cukru buraczanego lub trzcinowego, a także ze skrobi zbóż: pszenicy lub kukurydzy.
Ambroży
 
Posty: 132
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:30

Re: Neonikotyniany

Postautor: damex » 03 paź 2011, 20:43

Tylko, że problemem jest krystalizacja zapasów w niektórych pasiekach. Pokarm skrystalizowany nie może być dobrze pobierany przez pszczoły i w pasiekach dochodziło do biegunek, zwiększenia osypu zimowego, a nawet ginięcia całych rodzin.
damex
 
Posty: 108
Rejestracja: 24 paź 2009, 08:36


Wróć do Gorące tematy - Masowe ginięcie rodzin pszczelich

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron